Biuro księgowe pomagające w obsłudze kadr i płac

Pracownicy stanowią niezwykle istotny element każdego przedsiębiorstwa. Zarządzanie kadrami i kwestiami związanymi z ich wynagrodzeniami wymaga profesjonalnej obsługi, którą może zapewnić osoba z odpowiednimi kwalifikacjami. Czy biura księgowe mogą okazać się w tym aspekcie pomocne? Sprawdziliśmy to!

Dlaczego warto przemyśleć współpracę w zakresie obsługi kadrowo-płacowa?

Wielkość firmy jest nierozerwalnie związana z ilością miejsc pracy i liczbą zatrudnionych pracowników. Osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze niezatrudniające pracowników nie mają w zasadzie aż tak dużego problemu. Pierwsze schodki mogą pojawić się w przypadku mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które współpracują z mniejszą lub większą ilością osób na drodze rozmaitych form umów (o pracę, o dzieło, B2B czy zlecenie). Na większą biurokrację muszą być przygotowane także i większe firmy. Kwestie kadrowo-płacowe mogą okazać się zbyt dużym wyzwaniem dla księgowego zatrudnionego „na miejscu”. W takiej sytuacji z pomocą może przyjść biuro rachunkowe świadczące obsługę kadr i płac.

Oprócz pomocy dla działu księgowości warto też podkreślić istotną rolę biura podatkowego dla właścicieli firm, którzy bez stresu i z pełnym spokojem mogą skoncentrować się na zarządzaniu przedsiębiorstwem. Coraz więcej osób prowadzących działalność gospodarczą decyduje się na outsourcing kadrowo-płacowy m.in. z uwagi na mniejsze koszty w porównaniu do zatrudnienia pracownika na stanowisku specjalisty ds. kadr i płac i zapewnienia mu odpowiednich warunków do pracy (np. związanych z przeszkoleniem, czy wyposażeniem stanowiska).

Na czym polega obsługa kadrowo-płacowa?

Mogłoby się wydawać, że zarządzanie systemem kadr i płac pracowników polega wyłącznie na kontroli wynagrodzenia. Nic podobnego! Obsługa kadrowo-płacowa polega na kompleksowej analizie aktualnej kondycji firmy, który musi obejmować m.in. terminowe wypłacanie środków dla osób zatrudnionych z tytułu różnych umów, czy prowadzenie we właściwy sposób dokumentacji pracowniczych. Decydując się na współpracę z biurem rachunkowym, należy postawić na profesjonalistów z wiedzą teoretyczną, ale i umiejętnościami jej praktycznego wykorzystania.

W skład typowej obsługi kadrowo-płacowej wchodzi m.in.:

  • przygotowywanie odpowiednich rodzajów umów i ewentualnych aneksów do nich;
  • sporządzanie i wysyłanie deklaracji zgłoszeniowej pracowników do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;
  • stałe monitorowanie czasu trwania umów osób zatrudnionych w firmie;
  • wystawianie odpowiednich zaświadczeń dla pracowników;
  • prowadzenie kart zasiłkowych i wynagrodzeń;
  • przygotowywanie odpowiedniej dokumentacji pracowniczej, która wynika z ustalenia uprawnień do emerytury;
  • analiza i prowadzenie ewidencji różnych rodzajów urlopów (np. wypoczynkowych czy zdrowotnych);
  • naliczanie wynagrodzeń na podstawie obowiązujących w firmie elementów składowych tego wynagrodzenia (uwzględniając m.in. nadgodziny, wynagrodzenie za czas choroby czy rozmaite zasiłki i premie);
  • realizacja raportów i zestawień kadrowych dla właścicieli firm.

Po czym rozpoznać dobre biuro księgowe?

Przede wszystkim po sposobie pracy i jakości wykonywanych usług. Profesjonalne biura rachunkowe, które zajmują się usługami kadrowo płacowymi, przestrzegają terminów ustalonych przez wymogi prawne. W trakcie realizowania powierzonych im zadań kierują się zdrowym rozsądkiem i dobrem przedsiębiorstwa, ale nigdy nie zapominają o wykonywaniu obowiązków w zgodzie z aktualnie obowiązującymi przepisami.

Jak znaleźć biuro podatkowe do obsługi kadr i płac korzystając z Internetu?

Kluczem jest sformułowanie odpowiedniego zapytania. Właściwa fraza w wyszukiwarce internetowej może ułatwić znalezienie wielu ofert związanych z usługami dotyczącymi księgowości. Jednak dla uzyskania precyzyjnego wyniku warto dodać do głównej frazy konkretną miejscowość, co zawęzi krąg poszukiwań.

Przykładowymi zapytaniami dla stolicy Wielkopolski mogą być np.: biuro rachunkowe Poznań, kadry i płace Poznań czy rozliczanie PIT Poznań. Takie frazy będą idealne dla osób poszukujących wsparcia w tym mieście bądź z jego okolicy. Analogiczne rozwiązania można wykorzystać w przypadku innych miast bądź całego województwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here