Akcesoria modelarskie

Modelarstwo to ponadczasowe hobby. Uprawiają je zarówno młodzi, jak i osoby w podeszłym wieku. Sklejanie modeli przypomina w pewnym sensie rękodzieło – rezultatem uprawiania tego hobby jest stworzenie miniaturowego obiektu odzwierciedlającego swój pierwowzór. Często, modele są tworzone z takim kunsztem i pasją, że przypominają miniaturowe „dzieła sztuki”. Oczywiście, każdy fan modelarstwa powinien zaopatrzyć się w odpowiedni zestaw narzędzi nieodłącznych w trakcie sklejania modelu. Zapraszamy do krótkiej lektury, z której dowiesz się – czego nie może zabraknąć w wyposażeniu prawdziwego modelarza.

Narzędzia modelarskie do cięcia – o czym warto pamiętać?

Składanie modeli tylko na pierwszy rzut oka wydaje się czynnością wyłącznie: przyjemną i łatwą. Wbrew pozorom, wiele modeli wymaga od nas dużych zdolności manualnych, precyzji oraz przede wszystkim – cierpliwości. Pomocne są również specjalne narzędzia, za pomocą których możemy ułatwiać wykonywaną pracę. O jakich mowa?

Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w specjalny nóż segmentowy. Jest to nóż o regulowanej długości, który można samodzielnie ostrzyć i w razie potrzeby – skracać. Zupełnie wystarczający będzie nóż o ostrzu wąskim – wynoszącym około 9 milimetrów. Za jego pomocą będziemy mogli swobodnie przycinać drewniane elementy. Do obróbki elementów większych rozmiarów polecamy natomiast skorzystać z noża segmentowego o większym ostrzu – na przykład 18 milimetrowym.

W wykonaniu zadań wymagających większej precyzji przyda się – skalpel modelarski. Za jego pomocą możemy sięgnąć do miejsc trudniej dostępnych oraz bardziej wrażliwych. Przyda się wszędzie tam, gdzie nie mamy możliwości skorzystania z noża segmentowego.

Narzędzia do wiercenia i szlifowania

W przypadku wielu modeli stajemy przed koniecznością wykonania specjalnych żłobień lub wgłębień. Wówczas, warto korzystać z wierteł o niewielkiej średnicy – od 0,5 do 1,5 milimetra. Nadadzą się idealnie do wiercenia niedużych otworów. By móc z nich swobodnie korzystać należy zaopatrzyć się w mini wiertarki, dedykowane właśnie do modelarstwa.

Szlifowanie odbywa się za pomocą kilku rodzajów urządzeń. Najbardziej podstawowe i często używane to – fragmenty papieru ściernego. Papier jest dostępny w różnej gradacji, co umożliwia nam wybór takiego, który będzie idealnie pasował do jakości drewna w naszym modelu. Często też korzysta się kostek szlifierskich oraz pilników igiełkowych, nazywanych potocznie iglakami.

Pozostałe akcesoria w modelarstwie

Oprócz wyżej wymienionych, warto wspomnieć o dodatkowych narzędziach stosowanych w tworzeniu modeli. Są to przede wszystkim typowe przybory warsztatowe: młotek, ołówek, linijka, ekierka, kątomierz i cyrkiel. Do obsługi wyjątkowo drobnych elementów korzysta się z pincety. Pozwala na precyzyjne wmontowanie wybranego elementu do całości konstrukcji.

Ponadto, korzysta się niekiedy z silników do modeli (dostępnych między innymi pod adresem: https://www.sklep.modelmaking.pl/pol_m_Silniki-do-modeli-191.html) – czyli prostych układów napędowych za pomocą których możemy wprawić nasz model w ruch. Silniki do modeli są skonstruowane ze specjalnie dobranych podzespołów, które zapewniają maksymalną eksploatację możliwości danego modelu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here