Wybieramy serwer VPS

Serwer VPS to rozwiązanie dla tych użytkowników, którym przestał już wystarczać hosting współdzielony, a niekoniecznie chcą już inwestować w serwer dedykowany. Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę, wybierając serwer VPS.

Serwery VPS oferuje wielu dostawców usług internetowych. Nie oznacza to, że wszystkie są tak samo dobre i wydajne. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o wyborze serwera, należy przeanalizować jego parametry. W tym artykule podpowiadamy, na jakich kwestiach warto skupić się w pierwszej kolejności. 

Rodzaj wirtualizacji

Chociaż część ekspertów zaleca, aby zacząć wybór serwera VPS od parametrów wpływających przede wszystkim na jego wydajność, my zaczynamy od wirtualizacji. Nie jest bowiem bez znaczenia, jaki jej rodzaj wybierzemy. Wpłynie to przecież na możliwości konfiguracyjne.

W przypadku serwera VPS mamy do wyboru parawirtualizację lub pełną wirtualizację. Tutaj trzeba się zastanowić, czy zamierzamy zainstalować własny, odrębny system, czy nie jest to dla nas tak istotne. W przypadku parawirtualizacji serwery wirtualne uruchamiane są w wydzielonych kontenerach, ale korzystają z jednego jądra systemu operacyjnego. To oznacza, że jeśli na serwerze działa Linux, nie uruchomimy tam systemu Windows i odwrotnie.

Jeśli zależy nam na większej swobodzie, pozostaje jedynie wybór serwera VPS z pełną wirtualizacją. W tej opcji stosowany jest zdecydowanie wyższy poziom izolacji wirtualnych serwerów, co umożliwia zainstalowanie własnego systemu operacyjnego. 

Procesor i pamięć RAM

W serwerach VPS, podobnie jak w serwerach dedykowanych, ważna jest oczywiście wydajność. Dużą moc obliczeniową zapewni dobrej klasy procesor. Warto zwrócić uwagę na jego szybkość i liczbę rdzeni. Dobór procesora powinien uwzględniać liczbę i rodzaj aplikacji, jakie będą uruchamiane na serwerze VPS, a także szacowaną liczbę użytkowników serwisu WWW lub usługi webowej.

Serwer VPS powinien mieć także jak najwięcej pamięci RAM. Najlepiej nie schodzić poniżej 4 GB, chociaż dla najbardziej wymagających projektów to może być o wiele za mało. Wtedy rozsądnym rozwiązaniem może okazać się RAM co najmniej 12 GB.

Dysk serwera

W przypadku dysków serwerów VPS należy zwrócić uwagę na dwie kwestie: rodzaj dysku i wielkość przestrzeni dyskowej. Dobry VPS powinien już zostać obowiązkowo wyposażony w szybki dysk SSD i to z jak najwyższymi parametrami (wysokie IOPS, np. 95 000), działający w trybie RAID 10, pozwalających uzyskać bardzo wysoką maksymalną wydajność. Do tego trzeba dobrać wielkość przestrzeni dyskowej do naszych potrzeb. Warto pamiętać, że zaawansowane i rozbudowane aplikacje potrafią zajmować jej bardzo wiele. Na szczęście powinniśmy bez problemu znaleźć VPS o dużej pojemności dysku.

Lokalizacja serwera

Warto także zwrócić uwagę, gdzie zlokalizowana jest serwerownia usługodawcy. Najlepiej, jeśli będzie znajdowała się w Polsce lub ewentualnie w Europie. Przy lokalizacji w USA czy Australii, strona będzie wolniej się otwierała.

Wybór serwera VPS nie powinien być dziełem przypadku czy pochopną decyzją. Należy się zastanowić, jakie są nasze potrzeby i do nich dobrać serwer o odpowiednich parametrach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here