Studia zaoczne

Stoisz przed jedną z najpoważniejszych decyzji w życiu? Przed Tobą wybór studiów? Chcesz wiedzieć jaki tryb nauczania będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem? Rozważasz zapisanie się na studia zaoczne? Dzisiaj opowiemy Ci nieco więcej na temat studiów niestacjonarnych, poznasz ich plusy oraz minusy, dowiesz się także jak wygląda nauka oraz czym się różnią od studiów dziennych. Zainteresowany?

Kto może zapisać się na studia zaoczne?

Studia zaoczne powstały z myślą o tych osobach, które postanowiły szturmem wkroczyć w dorosłe życie i podjęły decyzję o tym aby jednocześnie się uczyć i pracować. Ucząc się w trybie zaocznym, zajęcia nie kolidują z obowiązkami zawodowymi. Wbrew ogólnej opinii studia niestacjonarne cieszą się tak samo dużą popularnością co studia dzienne. Co roku jedna piąta maturzystów wybiera właśnie nauczanie w trybie zaocznym, niektórzy kierują się dobrowolną decyzją inni zaś nie mają innego wyjścia. Nie mniej jednak plus za chęci do dalszej nauki i rozwijania się.
Myśląc o studiach zaocznych w naszych głowach bardzo często pojawia się pytanie „Czy studia zaoczne są gorsze od studiów dziennych?”. Jak brzmi odpowiedź? Dowiesz się już za chwilę.

Rekrutacja na ten tryb studiów wygląda tak samo jak w przypadku studiów stacjonarnych, kandydat powinien posiadać świadectwo ukończenia szkoły średniej oraz dokument potwierdzający zdanie egzaminu dojrzałości (egzaminu maturalnego).

Studia zaoczne

Jak wygląda nauka na studiach zaocznych?

Zapisując się na studia zaoczne musisz pamiętać, że zajęcia (zarówno wykłady jak i ćwiczenia) odbywają się tylko i wyłącznie w co drugą sobotę oraz niedzielę – od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora. Wiele osób przed podjęciem ostatecznej decyzji zastanawia się nad tym jak wygląda program nauczania, czy jest on uboższy od tego na studiach dziennych, czy wiedza jaką zdobędzie będzie znacznie mniejsza? Otóż nic bardziej mylnego? Program nauczania, który należy przeprowadzić na danym kierunku jest taki sam niezależnie od trybu studiów. Różnica polega na tym, że większą część materiału studenci muszą przerobić samodzielnie na własną rękę. Egzaminy oraz zaliczenia odbywać się będą na takich samych zasadach a przeprowadzane są w większości w środku tygodnia, co wymagać będzie od uczniów dodatkowego stawienia się na uczelni.

Ile trwa nauczanie?

To ile lat spędzisz na studiach zaocznych zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Do wyboru masz bowiem:
– studia I stopnia (licencjackie bądź inżynierskie), które trwają 3 (sześć semestrów) lub 3,5 roku (siedem semestrów);
– studia II stopnia (magisterskie) trwające 2 lata (cztery semestry);
– jednolite studia magisterskie, trwające 5 lat (dziesięć semestrów);
– studia podyplomowe, trwające rok (dwa semestry).
Pamiętaj, że im lepsze wykształcenie będziesz posiadać tym większe będą Twoje szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy na wysokim stanowisku!

Podsumowując, studia zaoczne są świetnym rozwiązaniem dla tych osób, które szukają sposobu na pogodzenie obowiązków zawodowych z dalszą edukacją. Studia są droższe od tych dziennych, jednak program nauczania oraz zdobyte kwalifikacje będą takie same jak w przypadku odbycia studiów stacjonarnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here