studia niestacjonarne

Postanowiłeś, że zaraz po ukończeniu szkoły średniej pójdziesz do pierwszej pracy ale jednocześnie chcesz kształcić się dalej by w przyszłości móc znaleźć zatrudnienie na dużo lepszym stanowisku? W takim razie z pewnością rozważasz aplikowanie na studia niestacjonarne, które umożliwią Ci jednoczesne wypełnianie obowiązków zawodowych oraz naukę. Jak wyglądają zajęcia? Ile kosztują studia niestacjonarne? Odpowiedzi na te pytania poznasz już za chwilę.

Dla jakich osób dedykowane są studia niestacjonarne?

Może zaczniemy od krótkiego omówienia samego trybu nauczania, mianem studiów niestacjonarnych określa się studia zaoczne oraz studia wieczorowe. W przypadku tych pierwszych zajęcia odbywają się w co drugą sobotę oraz niedzielę – od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora. Jeżeli chodzi o studia wieczorowe to tutaj, jak sama nazwa wskazuje wykłady rozpoczynają się późnym popołudniem i trwają do późna.

Studia niestacjonarne powstały z myślą o tych osobach, które z własnej woli lub przyczyn niezależnych od siebie zmuszone zostały do pojęcia pracy zarobkowej. Decydując się na taki tryb nauczania mają oni pewność, że zajęcia nie będą kolidowały z ich obowiązkami zawodowymi i odwrotnie, co zapewni im spokój oraz wprowadzi w ich życie pewnego rodzaju rutynę.

Bardzo często na kierunki studiów w trybie niestacjonarnym decydują się maturzyści, którzy za pierwszym razem nie dostali się na wymarzony profil w trybie stacjonarnym, wówczas jest to jedyna szansa by móc studiować ten przedmiot, który ich interesuje i z którym wiążą swoją przyszłość.

studia niestacjonarne
Studia niestacjonarne – jaki kierunek wybrać?

To pytanie zadaje sobie większość absolwentów szkół średnich. Jaka jest odpowiedź? Niestety ale wybór kierunku studiów to bardzo indywidualna kwestia, decyzja powinna być samodzielna i dobrze przemyślana w końcu studia mają nakierować Cię na wykonywanie określonego zawodu. Zanim złożysz papiery na konkretnej uczelni, zastanów się przez chwilę nad własnymi potrzebami oraz marzeniami, zwróć uwagę na swoje hobby oraz umiejętności, pomyśl w jakiej dziedzinie czujesz się najlepiej i gdzie widzisz się za kilka lat. Postaraj się odpowiedzieć sobie na te pytania, a następnie poszukaj kierunku, który sprosta Twoim osobistym wymaganiom.

Ile lat trwa nauka na studiach niestacjonarnych?

Wszystko zależy od poziomu nauczania, czyli stopnia studiów na jaki się zdecydujesz. Wyróżnić możemy:
– studia I stopnia (licencjackie bądź inżynierskie), które trwają 3 (sześć semestrów) lub 3,5 roku (siedem semestrów);
– studia II stopnia (magisterskie) trwające 2 lata (cztery semestry);
– studia III stopnia (doktoranckie) trwające 4 lata (osiem semestrów);
– jednolite studia magisterskie, trwające 5 lat (dziesięć semestrów);
– studia podyplomowe, trwające rok (dwa semestry).

Podsumowując, studia niestacjonarne (zaoczne lub wieczorowe) są rewelacyjnym rozwiązaniem dla tych młodych osób, które jednocześnie chcą się rozwijać pod względem zawodowym oraz edukacyjnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here