Studia medyczne

Marzysz o tym aby za kilka lat zostać lekarzem? Jesteś wrażliwy na ludzką krzywdę a dodatkowo interesujesz się tym co dzieje się w świecie medycyny oraz anatomii? Jeżeli tak to bez wątpienia rozważasz możliwość zapisania się na studia medyczne? Dzisiaj podpowiemy Ci jak wygląda nauka oraz proces rekrutacji na medyczne kierunki studiów. Gotowy? W takim razie zaczynamy.

Idealny kandydat na studia medyczne?

Medycyna, przez wielu określana królową nauk, jest jednym z najpopularniejszych kierunków studiów. Co roku około 30% maturzystów podejmuje decyzję aby swoją przyszłość związać właśnie z zwodem lekarza.
Czy jest to dziedzina odpowiednia dla każdego? Niestety nie, studia medyczne są jednymi z najtrudniejszych kierunków, dobre chęci w tym przypadku nie wystarczą. Przyszli lekarze muszą wykazać się ogromną wiedzą z zakresu chorób oraz anatomii, doświadczeniem, precyzją oraz spokojem i umiejętnością logicznego myślenia.
Jeśli chcesz zostać lekarzem, musisz poczuć w sobie powołanie oraz chęci do dalszego rozwoju w przeciwnym wypadku możesz polec już na starcie. Dla przykładu, według ostatnio przeprowadzonych badań z grupy 200 pierwszorocznych studentów medycyny po pięciu latach nauki zostaje tylko ok. 70 osób z czego tylko 10 zostanie wykwalifikowanymi lekarzami.

Jak dostać się na studia medyczne?

Rekrutacja na studia medyczne nie należy do najprostszych, dlatego też jeżeli poważnie myślisz o zawodzie lekarza to do tego procesu powinieneś zacząć przygotowywać się już w liceum. Kandydaci na kierunki medyczne zobowiązani są do przystąpienia do egzaminów maturalnych na poziomie rozszerzonym z następujących przedmiotów: biologia, chemia, fizyka.
Na uwadze należy mieć to, że ilość miejsc jest zazwyczaj ograniczona a chętnych bardzo wielu, dlatego też staraj się jak możesz – zadbaj o oceny końcowe, skorzystaj z dodatkowych zajęć, które przygotują Cię do matury itp. Im lepsze będą Twoje wyniki tym większe jest prawdopodobieństwo, że zostaniesz przyjęty na studia.

Studia medyczne
Jak wygląda i ile trwa nauka na studiach medycznych?

Studia medyczne to nieprzerywane sześć lat trudnej nauki. Na wykładach poznasz podstawy anatomii oraz medycyny, nauczysz się umiejętnie rozpoznawać choroby a także je leczyć. Na trzecim roku studiów do czynienia będziesz mieć z zajęciami praktycznymi. Po upływie sześciu lat przyjdzie pora na odbycie rocznego stażu np. w szpitalu lub innej placówce medycznej. Po tym okresie wybierzesz specjalizację, która ostatecznie nakreśli Twoją przyszłość i to w jakiej dziedzinie chcesz być najlepszy, może to być np. pediatria, chirurgia, okulistyka itp. Specjalizacja to kolejnych pięć lat ciężkiej i intensywnej pracy.
Pełnoprawnym lekarzem zostaniesz dopiero w momencie zaliczenia państwowych egzaminów lekarskich.

Podsumowując, studia medyczne to odpowiedni wybór dla tych maturzystów, którzy mają ku temu predyspozycje, ambicje lub chcą podtrzymać rodzinną tradycję. To jeden z trudniejszych kierunków, edukacja oraz proces zdobywania doświadczenia jest bardzo długi dlatego też zanim podejmiesz ostateczną decyzję zastanów się dwa razy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here