Studia licencjackie

Skoro egzaminy maturalne masz już za sobą to teraz pora aby zastanowić się nad dalszą edukacją. Znaczna większość absolwentów szkół średnich decyduje się na studia licencjackie – nauka trwa stosunkowo nie długo a i wybór kierunków jest naprawdę bardzo interesujący. Chcesz wiedzieć jak wygląda nauka na studiach licencjackich? Ile lat trwa nauka oraz jak może wyglądać Twoje życie po zakończeniu edukacji? Odpowiedź poznasz już za chwilę.

Na dobry początek studia licencjackie!

Jako tegoroczny maturzysta, który zastanawia się nad wyborem studiów w pierwszej kolejności rozważa właśnie aplikowanie na studia I stopnia, czyli studia licencjackie.
Ten rodzaj studiów jak wszystko ma swoje zalety, chociaż nie brakuje mu także i wad. Co dokładnie mamy na myśli?

Za największy plus studiów licencjackich uznawany jest stosunkowo krótki okres nauczania, aby otrzymać tytuł „licencjata” w danym kierunku należy w trakcie 3-letniej nauki pozytywnie przebrnąć przez wszystkie sesje egzaminacyjne a następnie obronę pracy dyplomowej.

Druga zaleta to szeroki wybór kierunków – na studiach I stopnia można kształtować się praktycznie w każdej dziedzinie np. dziennikarstwo, rachunkowość, technologia informacyjna, pedagogika, zarządzanie itp. Studia licencjackie są także dobrym rozpoczęciem Twojej kariery jako studenta, po ich zakończeniu masz możliwość kontynuowania swojej nauki poprzez zapisanie się na 2-letnie studia magisterskie lub trwające rok studia podyplomowe.

Co z wadami? Nic w życiu nie jest idealne, tak też jest i tym wypadku. Wykształcenie uzyskane poprzez ukończenie studiów I stopnia wcale nie ułatwi Ci znalezienia dobrze płatnej posady. Pracodawcy chętniej zatrudniają osoby, które posiadają tytuł „magistra” a dodatkowo mogą pochwalić się sporym bagażem doświadczeń zawodowych. Najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie pracy wraz z jednoczesnym kontynuowaniem nauki na studiach II stopnia, dzięki temu nie tylko rozwiniesz swoją wiedzę ale także umiejętności praktyczne, które pomogą Ci ukształtować drogę kariery zawodowej.

Studia licencjackie
Licencjat – stacjonarnie czy zaocznie?

Jeżeli chodzi o studia I stopnia to tutaj zdecydowanie zachęcamy do tego by edukację prowadzić w trybie dziennym, czyli stacjonarnym. Dlaczego? Studia licencjackie mają za zadanie zaznajomić Cię dobrze z konkretną dziedziną, tak być został specjalistą w danym fachu. Im więcej się nauczysz tym lepiej będziesz wykonywał swoje późniejsze obowiązki zawodowe. Studiując zaocznie (niestacjonarnie) licz się z tym, że znaczną część materiału opracować będziesz musiał samodzielnie we własnym zakresie.

Jednak ostateczny wybór pozostawiamy Tobie, być może należysz do grupy tych osób, które zaraz po liceum postanawiają się usamodzielnić, wynająć mieszkanie oraz znaleźć pracę a w między czasie uczęszczać na wykłady lub wręcz przeciwnie, marzysz o tym aby przedłużyć sobie młodość poprzez codzienne wizyty na uczelni tak jak to było w liceum. Pamiętaj aby wybrać tę drogę, która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here