Jak zarejestrować się w Urzędzie Pracy?

Poszukiwania pracy na własną rękę nie przyniosły upragnionych rezultatów? Minął tydzień, dwa a Ty nadal pozostajesz bez pracy? A może niedawno straciłeś pracę i chciałbyś otrzymać status osoby bezrobotnej, który umożliwi Ci staranie się o zasiłek? Niezależnie od tego w jakiej sytuacji się znalazłeś to najlepszym rozwiązaniem będzie zarejestrowanie się w powiatowym urzędzie pracy. Jak to zrobić? Jakie wymogi należy spełnić oraz jakie dokumenty trzeba ze sobą zabrać? O tym wszystkim już za chwilę.

Odwiedź Urząd Pracy osobiście lub skorzystaj z internetu!

W dzisiejszych czasach już chyba nikogo nie dziwi fakt, że poprzez internet można załatwić znaczą większość formalności. Tak też jest i w tym wypadku. Wystarczy, że w wyszukiwarkę google wpiszesz hasło „www.praca.gov.pl”. Strona jest banalnie prosta w obsłudze, wybierz odpowiedni Urząd Pracy znajdujący się w Twoim miejscu zamieszkania a następnie wypełnij wymagane dane, w przeciągu 7 dni roboczych zostaniesz wezwany na spotkanie w celu dokończenia całego procesu rejestracji. Jeżeli nie zgłosić się w wyznaczonym dniu to wprowadzone przez Ciebie dane zostaną usunięte z systemu.
Jeżeli wolisz tradycyjne rozwiązania bądź masz ograniczony dostęp do internetu to najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie osobiste odwiedzenie Urzędu Pracy.

Jak zarejestrować się w Urzędzie Pracy?
Jakie dokumenty będą Ci potrzebne?

Zastanawiasz się jakie dokumenty należy mieć przy sobie aby móc zarejestrować się w Urzędzie Pracy? Poniżej znajdziesz całą listę, sprawdź w co jeszcze musisz się zaopatrzyć i dopiero potem udaj się do Urzędu z kompletem wymaganych dokumentów.

1. Ważny dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość (np. paszport, prawo jazdy).
2. Świadectwo ukończenia szkoły średniej lub zawodowej, dyplom ukończenia studiów, odbytych kursów oraz szkoleń.
3. Wszystkie uzyskane do tej pory świadectwa pracy.
4. Zaświadczenie o wykonywaniu pracy na umowę zlecenie, umowę o dzieło, umowę agencyjną, w którym znajdą się informacje dotyczące wysokości uzyskiwanego wynagrodzenia oraz składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS.
5. Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (jeżeli takowa występuje).
6. Dokument wykluczający przeciwwskazania do wykonywania określonych obowiązków zawodowych.
7. Książeczka wojskowa.
8. Zaświadczenie z ZUS o ewentualnym pobieraniu zasiłku chorobowego, macierzyńskiego oraz świadczeń rehabilitacyjnych.
9. Zaświadczenie o wysokości oraz okresie pobierania renty.
10. Świadectwo zwolnienia z zakładu karnego oraz zaświadczenie o wykonywaniu pracy w więzieniu.

Kiedy otrzymasz status osoby bezrobotnej?

Status osoby bezrobotnej, który upoważni się do starania się o zasiłek dla osób bezrobotnych (pod warunkiem, że spełnisz wymagane kryteria) nabędziesz wraz ze złożeniem podpisu na dokumentach potwierdzających prawidłowość złożonych dokumentów oraz dokumencie zatwierdzającym rejestrację w Urzędzie Pracy.

Podsumowując, proces rejestracji w Urzędzie Pracy wcale nie jest taki skomplikowany, wystarczy tylko zaopatrzyć się w wymagane dokumenty oraz poświęcić chwilkę swojego czasu aby polepszyć swoją przyszłość!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here