Jak wygląda obrona pracy licencjackiej?

Ostatni roku studiów pierwszego stopnia to dla wielu studentów okres długich i ciężkich przygotowań związanych z pisaniem pracy licencjackiej, którą następnie będzie trzeba obronić aby uzyskać tytuł licencjata. Jak się przygotować do tego zadania tak by uzyskać jak najlepsze wyniki? Poniżej znajdziesz wiele cennych wskazówek, jeżeli się do nich przystosujesz to swoją pracę obronisz bez najmniejszego problemu.

Dlaczego nie warto się stresować?

Nadmierny stres wcale Ci nie pomoże a wręcz przeciwnie może zaszkodzić. Obrona pracy licencjackiej to tak naprawdę czysta formalność i choć strach ma wielkie oczy to w tym wypadku naprawdę nie ma się czego bać.
Każdy absolwent szkoły wyższej, który za sobą ma obronę potwierdza, że jest to zadanie dużo łatwiejsze niż przebrnięcie przez ustne egzaminy maturalne. Jeżeli samodzielnie napisałeś swoją pracę licencjacką to gwarantujemy, że nie masz się czego bać.

Skorzystaj z naszych wskazówek!

1. Pisanie pracy licencjackiej

Na początku skupimy się nieco bardziej na samej pracy licencjackiej o tym jak należy ją pisać, więcej informacji znajdziesz w umieszczonym na naszej stronie artykule zatytułowanym „Jak pisać pracę licencjacką?”. Pierwszą z naszych wskazówek a w zasadzie rad jest fakt, że do tematu należy podejść bardzo poważnie i skrupulatnie. Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę, pośpiech jest złym doradcą, dlatego też na pisanie swojej pracy postaraj się poświęcaj określoną liczbę godzin tygodniowo. Rób to systematycznie oraz regularnie ale co najważniejsze samodzielnie i przy stałej współpracy z wybranym promotorem.
Pamiętaj aby wybrać temat, który wzbudza Twoje zainteresowanie oraz ciekawość, dzięki temu nie tylko napisanie pracy przyjdzie Ci łatwo ale także późniejsza jej obrona nie sprawi Ci żadnych problemów.

Jak wygląda obrona pracy licencjackiej?

2. Pytania dotyczące pracy?

Kolejna wskazówka to przygotowanie sobie wstępnych odpowiedzi na pytania otrzymane od promotora. To właśnie część z nich usłyszysz w trakcie obrony swojej pracy. Jeżeli z jakiś przyczyn nie otrzymałeś pytań, to nie panikuj tylko postaraj się przygotować je samodzielnie.
Skorzystaj z pomocy internetu lub znajomych, którzy również wybrali ten sam temat swoich prac. Zwróć uwagę aby odpowiedzi były interesujące ale niezbyt długie, w treści zawierać powinny konkrety, które zaciekawią komisję a tym samym zwiększą Twoje szanse na uzyskanie jak najlepszej oceny.

3. Zrelaksuj się!

Na kilka dni przed obroną zalecamy wypoczynek i to w dużych ilościach. Ciągłe siedzenie przy książkach oraz notatkach jest bardzo wyczerpujące – Twój umysł powinien odpocząć od nadmiaru nauki. Idź na spacer, obejrzyj jakiś film, weź gorącą kąpiel lub wyjdź ze znajomymi na spotkanie a materiał powtórz na kilkanaście godzin przed egzaminem.

4. W dzień obrony…

Wypij gorącą herbatę oraz zjedz porządne śniadanie. Pamiętaj o odpowiednim stroju, w przypadku studentów jak najbardziej mile widziany będzie garnitur a w przypadku studentek skromna sukienka bądź biała koszula ze spódnicą o odpowiedniej długości. Kiedy znajdziesz się na sali, w której będzie czekać na Ciebie komisja nie zapominaj o uprzejmości oraz uśmiechu – bądź pewny siebie, przedstaw swoją prezentację a na pytania odpowiadaj spokojnie. Następnie poczekaj na ogłoszenie wyników!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here