Ile trwają studia?

Jeszcze nie zdążyłeś wybrać odpowiedniego kierunku studiów a już zastanawiasz się ile czasu spędzisz na uczelni? Spokojnie nie Ty jeden, znaczna część maturzystów chce jak najlepiej spożytkować wejście w dorosłość. Jedni kombinują jakby tu przedłużyć swoją młodość, drudzy zaś chcą się usamodzielnić. Jakie studia wybrać? Postawić na krótszą edukację czy może dłuższą? Poniżej znajdziesz wszystkie informacje dotyczące poziomów nauczania obowiązujących w Polsce. Zainteresowany?

Jaki poziom nauczania wybrać?

Co wybrać? Studia 3-letnie czy studia 5-letnie? Co będzie lepszym rozwiązaniem? Wszystko tak naprawdę zależy od kierunku na jaki się zdecydujesz.
Polskie szkoły wyższe oferują bowiem takie kierunki, które można kontynuować np. ekonomia, informatyka, pedagogika i te gdzie nauka trwa nieprzerywanie kilka lat np. medycyna, prawo. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję sprawdź ile trwa nauczanie w wybranym przez Ciebie kierunku.

Ile trwają studia?

Teraz pokrótce omówimy poszczególne stopnie nauczania, zaczynamy od studiów I stopnia. Tutaj wyróżnić możemy studia licencjackie trwające 3 lata oraz studia inżynierskie trwające 3,5 lat. Studia I stopnia przeznaczone są dla absolwentów szkół średnich posiadających świadectwo ukończenia szkoły a także świadectwo zaliczenia egzaminu dojrzałości- matury. To jeden z najpopularniejszych trybów nauczania, wybierany jest głównie ze względu na stosunkowo krótki okres edukacji, którą można zakończyć na tym poziomie lub kontynuować dalej zapisując się na studia II stopnia.

Studia II stopnia, czyli studia magisterskie trwają z reguły 2 lata jeżeli są kontynuacją studiów licencjackich lub 1,5 roku w przypadku absolwentów studiów inżynierskich. Po ukończeniu studiów II stopnia, zaliczeniu egzaminów oraz obrony pracy dyplomowej, każdy ze studentów otrzymuje tytuł „magistra”.

Jednolite studia magisterskie, praktykowane są tylko w przypadku niektórych wymagających kierunków, które wymagają długiego i odpowiedniego przygotowania do wykonywania określonego zawodu np. lekarza dentysty, radcy prawnego, chirurga itp. Ten poziom nauczania trwa nieprzerywanie pięć lat i kończy się uzyskaniem tytułu „magistra”.

Absolwenci studiów II stopnia bądź jednolitych studiów magisterskich mają możliwość dalszego nauczania poprzez złożenie aplikacji na studia III stopnia – studia doktoranckie. Trwają one 4 lata i są one najmniej lubianym poziomem nauczania, nauka jest czasochłonna i wymaga poświęceń od studenta.

Dużą popularnością cieszą się także studia podyplomowe, trwające rok, przeznaczone dla absolwentów szkół wyższych. Studia podyplomowe są pewnego rodzaju uzupełnieniem zdobytej już wiedzy oraz umiejętności w nowe, ciekawe informacje niekoniecznie związane z danym zawodem. Kończąc studia podyplomowe każdy z uczestników otrzymuje stosowne świadectwo potwierdzające ich odbycie.
Prowadzone są one z reguły w trybie zaocznym tak by studenci mogli pogodzić swoje obowiązki zawodowe z dodatkową nauką na zajęciach, które odbywają się w co drugą sobotę oraz niedzielę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here