Finanse i rachunkowość - dla kogo to dobry wybór?

Finanse i rachunkowość to jeden z popularnych kierunków studiów, który wciąż cieszy się sporym zainteresowaniem wśród absolwentów szkół średnich. Warto jednak mieć świadomość, że nie są to studia, przez które każdy może przejść łatwo i bezproblemowo. Jednocześnie jednak ukończenie tego kierunku daje nam sporo możliwości zawodowych. Sprawdźmy więc, co warto wiedzieć o finansach i rachunkowości oraz dla kogo ten kierunek będzie dobrym wyborem.

Czego nauczą cię finanse i rachunkowość?

Osoby, które zastanawiają się nad wyborem tej ścieżki zawodowej, często nie wiedzą tak naprawdę czego spodziewać się po tym kierunku studiów oraz jaką wiedzę będą mogli przyswoić. Wyjaśnijmy więc w kilku zdaniach, czym charakteryzuje się ten kierunek. 

Jego celem, mówiąc najprościej, jest udostępnienie studentom wiedzy i narzędzi, które pozwolą im na radzenie sobie z zagadnieniami dotyczącymi ekonomii, funkcjonowania instytucji i firm finansowych oraz poznania zasad jakimi rządzi się gospodarka zarówno w mikro, jak i makro skali. Jest to wiedza niezbędna każdemu, kto swoją karierę zawodową chce rozwijać w oparciu o zajmowanie się kwestiami finansowymi lub księgowymi. 

Jak wygląda program studiów?

Finanse i rachunkowość to studia dwustopniowe. Pierwszy, trzyletni etap, umożliwia nam zdobycie tytułu licencjata. Tutaj studenci mogą spodziewać się wielu zajęć ogólnych z dziedzin takich jak matematyka, statystyka, prawo, makro i mikroekonomia oraz rachunkowość. Na studiach znajdzie się jednak również wiele przedmiotów, które związane są z wybraną przez studenta specjalizacją np. prawo gospodarcze czy finanse przedsiębiorstw. 

Szeroki wybór specjalizacji – sprawdź czy znajdziesz coś dla siebie

Zaletą finansów i rachunkowości jest spora liczba specjalizacji, wśród których mogą wybierać studenci. Dzięki temu uczymy się konkretnej wiedzy i przygotowujemy do pracy w danym zawodzie. Można zdecydować się np. na zgłębianie wiedzy dotyczącej funduszy europejskich, skupić się na finansach przedsiębiorstw, wybrać bankowość i ubezpieczenia lub też postawić na inwestycje i nieruchomości. To tylko kilka ze specjalizacji, które dostępne są na dobrych uczelniach.

Co z praktykami?

Studenci na tym kierunku zobligowani są do odbycia praktyk zawodowych. Mogą odbywać je w wielu różnych miejscach, takich jak banki, instytucje finansowe czy domy maklerskie, ale również w urzędach państwowych. Wybierając miejsce praktyk warto zadbać, by było ono jak najbardziej zgodne z naszą specjalizacją.

Dla kogo finanse i rachunkowość to idealny kierunek?

Nie da się ukryć, że wybór tej ścieżki zawodowej nie należy do najłatwiejszych. Stawiać na niego powinny przede wszystkim osoby, które nie mają problemem z przedmiotami ścisłymi, ponieważ to właśnie one stanowią większą część programu nauki. To kierunek idealny dla osób, które interesują się finansami, gospodarką, inwestycjami i chciałyby zdobyć konkretną, fachową wiedzę na temat tych dziedzin. Dobrze czują się na nim osoby zorganizowane, skupione i potrafiące myśleć analitycznie.

Jak widać, finanse i rachunkowość są kierunkiem, który daje nam szansę na zdobycie pewnej i dobrze płatnej posady. Są to jednak dość wymagające studia, na których poradzą sobie przede wszystkim umysły ścisłe. I to właśnie dla osób, które nie mają problemów z matematyką, statystyką i logiką, studia te będą najlepszym wyborem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here