Druk książek – jak drukować, żeby było to opłacalne

Wbrew pozorom druk książek nie musi polegać na tworzeniu tysięcznych nakładów. Możliwe jest opłacalne drukowanie książek również w małej liczbie egzemplarzy. W tym celu warto pamiętać o kilku czynnikach wpływających na cenę druku książek.

Druk książek – technika cyfrowa a offsetowa

Druk książek sprowadza się do wyboru między cyfrową a offsetową metodą druku. Główna różnica między nimi polega na tym, że druk cyfrowy zadrukowuje kartki przy użyciu tonera, a druk offsetowy przy użyciu matryc z farbą.

Z tego względu druk offsetowy jest o wiele bardziej wymagający pod względem przygotowania maszyny i matryc, a także wymaga odpowiedniego naświetlania. Druk ten jest korzystnym rozwiązaniem jedynie w przypadku druku książek o wielotysięcznych nakładach, bowiem jedynie wtedy zwracają się koszty przygotowania maszyny do druku. 

Co więcej, druk książek w kolorze w większych nakładach (powyżej ok. 250 sztuk) jest bardziej opłacany techniką druku offsetowego. Sama opłacalność druku offsetowego w czerni zaczyna się od ok. 2 tys. egzemplarzy. Poniżej tej liczby zdecydowanie bardziej atrakcyjny cenowo będzie druk cyfrowy. 

Technika druku cyfrowego pozwala na stosunkowo tanie wykonanie nawet minimalnych nakładów rzędu 50-100 książek. Poza tym druk cyfrowy zapewnia większą elastyczność pod względem składu oraz tempa drukowania książek. Ze względu na swoje walory oraz opłacalność przy niskich i średnich nakładach druku książek, technika cyfrowa jest obecnie najpopularniejszą i najchętniej wybieraną metodą druku. Poza tym cyfrowy druk książek umożliwia większą personalizację wydruków, dzięki możliwości modyfikacji rodzaju papieru poszczególnych stron.

Druk książek – co wpływa na jego cenę?

Poza wyborem metody druku, najistotniejszymi elementami, które wpływają na cenę druku książek są: gramatura i rodzaj papieru, wymiary książki, zastosowane kolory, rodzaj okładki oraz nakład.

Najbardziej opłacalnym i jednocześnie najpowszechniejszym formatem drukowanych książek jest format A5, a zaraz za nim plasuje się B5. Różnica cenowa między tymi dwoma formatami może wynosić nie więcej niż kilkanaście procent.

Pod względem rodzaju papieru mamy do wyboru kilka jego rodzajów. Spośród najpopularniejszych należy wymienić m.in.:

  • papier powlekany (kredowy) – stosowany do publikacji reklamowych i informacyjnych. Występuje w gramaturze od 90 do 170 g/m2 i jest stosunkowo drogim i nieopłacalnym rozwiązaniem w przypadku druku książek.
  • Papier offsetowy standardowy – przeznaczony do druku metodą offsetową i dostępny w gramaturze od 80 do 150 g/m2. Świetnie sprawdzi się do niskonakładowego druku książek.
  • Ecco book – papier o dużej nieprzezroczystości występujący w gramaturze od 60 do 80 g/m2, który może okazać się doskonałym wyborem do druku cyfrowego.

Podczas druku cyfrowego należy pamiętać, aby liczba stron była podzielna przez dwa, a w przypadku druku offsetowego przez szesnaście lub osiem. Wówczas nie będzie potrzeby stosowania wakatów i jednocześnie niepotrzebnego zwiększania kosztów druku książek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here