Co rozważyć kupując elektronarzędzia

Narzędzia napędzane prądem to obecnie obowiązkowe wyposażenie każdej ekipy remontowej. Elektronarzędzia ma także większość z nas w swoim domu, ponieważ urządzenia te w dużej mierze zastąpiły klasyczne narzędzia ręczne. O czym warto wiedzieć planując zakup elektronarzędzi do domu?

Dlaczego elektronarzędzia wypierają narzędzia ręczne?

Szlifowanie, wiercenie, wkręcanie, montaż. To czynności, które stały się znacznie szybsze i łatwiejsze dzięki wykorzystaniu elektronarzędzi.  Obecnie mało kto wyobraża sobie remont bez użycia wkrętarki czy wiertarki. Dzięki nim dużo szybciej idzie montowanie mebli, ale przede wszystkim kładzenie nowych instalacji hydraulicznych i elektrycznych. Elektronarzędzia takie jak szlifierki mimośrodowe pozwalają też realizować pasję związaną z majsterkowaniem czy renowacją mebli

Problem w tym, że urządzenia tego typu produkowane jest co najmniej przez kilka marek. A zatem ich wybór nie jest taką prostą sprawą i stwarza wiele dylematów. Elektronarzędzia różnią się miedzy sobą ceną, jakością wykonania, ale też mocą czy dodatkowymi funkcjami. Jak więc wybrać elektronarzędzia idealne dla naszych potrzeb?

Elektronarzędzia – nieoceniona pomoc przy remoncie

Istnieje wiele różnego rodzaju elektronarzędzi, które mogą przydać się podczas remontu, renowacji, budowy czy montażu zabudowy. Najpopularniejsze to wiertarka, wkrętarka, młot wyburzeniowy, szlifierka kątowa oraz oscylacyjna. Szlifierka oscylacyjna umożliwia zeszlifowanie starej warstwy lakieru z drewna i nadanie mu zupełnie nowej szaty. Z kolei wkrętarka umożliwia szybkie montowanie mebli z sieciówek, a także przykręcanie wielu rzeczy, zaś z pomocą szlifierki kątowej można ciąć płytki, a za pomocą młota wyburzeniowego skuwać starą glazurę. Pomocna bywa też wyrzynarka, z pomocą której można przycinać deski podłogowe i panele oraz wykrawać większe otwory. Zatem elektronarzędzia nie tylko sprawiają, że praca jest łatwiejsza i szybsza, ale także bezpieczniejsza.

Niska cena, a może lepsza jakość?

Kryteria, które trzeba wziąć pod uwagę kupując elektronarzędzia są różnej natury. Każdy zastanawia się, czy lepiej kupić coś tańszego, co przyda się sporadycznie, czy może zainwestować w markowe urządzenia i cieszyć się niezawodnością podczas profesjonalnych prac. Na pewno cena, jakość wykonania i funkcje są bardzo istotne. W przypadku profesjonalistów z pewnością sprawdzą się markowe urządzenia, za które co prawda trzeba więcej zapłacić, ale jest do inwestycja na lata. Renomowane marki oferują urządzenia przeznaczone do wieloletniego i częstego użytkowania w różnych warunkach. Jeśli zatem remonty i budowlanka to Twoja praca – postaw na coś wyższej jakości.

Z kolei do okazjonalnych prac w domu wystarczą elektronarzędzia ze średniej półki. Zazwyczaj cechuje je nieco niższa jakość wykonania, niż narzędzi premium, jednak nie oznacza to, że się nie sprawdzą. Zwłaszcza jeśli będą użytkowane sporadycznie lub ze średnią częstotliwością. Z kolei nie zalecamy kupna najtańszych, a wręcz podejrzanie tanich elektronarzędzi. Zazwyczaj są to jednorazówki, które szybko się zepsują, nie mówiąc już o tym, że nie zapewnią wydajnej pracy. Dlatego lepiej dopłacić 100zł i kupić coś lepszego.

Elektronarzędzia i ich przeznaczenie

Wybierając elektronarzędzia trzeba też zwracać uwagę na materiał, do którego mają służyć. Na przykład istnieje kilka rodzajów szlifierek, ale mają one bardzo specyficzne przeznaczenie. Najlepiej wcześniej poczytać w Internecie opinie dotyczące konkretnych modeli, zapoznać się także z ich specyfikacją techniczną. Ponadto dobrze jest zasięgnąć porady fachowca. Wybierając elektronarzędzia zdecydujmy też, czy wolimy narzędzia przewodowe, czy akumulatorowe. Obecnie większą popularnością cieszą się te na akumulator, które są bardziej mobilne i docierają w trudno dostępne miejsca.

W marketach budowlanych można znaleźć szereg marek elektronarzędzi. Najbardziej cenione są te marki Makita, Bosch oraz DeWalt, które są niestety dość drogie. Popularność zdobywa też w Polsce marka Parkside, Hitachi oraz AEG. Elektronarzędzia  jak szlifierki kątowe różnego rodzaju oferują także DWT, SKILL czy Metabo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here