Mieszkanie do remontu czy wykończone pod klucz?

Przy podejmowaniu decyzji o zakupie swojego pierwszego M wiele osób zastanawia się, czy szukać mieszkania do remontu, czy też wykończonego pod klucz. Zobaczmy jakie są zalety i wady każdego z tych rozwiązań i zastanówmy się, która opcja jest korzystniejsza.

Czas i pieniądze – najważniejsze czynniki decyzyjne

Wybierając nieruchomości w Warszawie czy w innym większym mieście najczęściej mamy do wyboru bardzo wiele mieszkań, które spełniają podstawowe kryteria wyboru związane z lokalizacją, metrażem i układem funkcjonalnym. Należy zatem znaleźć kolejne czynniki, które pozwolą zawęzić wybór i tutaj pojawiają się dwa najważniejsze czyli czas i pieniądze.

Jeśli kupującemu zależy na czasie, bo chce się wprowadzić do mieszkania niemal od razu po zakupie i pieniądze nie są wielkim problemem, to chętnie wybiera on mieszkanie wykończone pod klucz. W aktualnej sytuacji rynkowej można znaleźć mieszkania wykończone w różnym stylu i standardzie i dopasować go do swoich gustów i oczekiwań.

Po drugiej stronie stoją kupujący, którzy mają bardzo ograniczony budżet, ale czas nie gra aż takiej dużej roli. Mogą oni poczekać na wprowadzenie się do nowego lokum i często sami chcą wykonać dużą część prac wykończeniowych. Dla nich naturalnym wyborem jest mieszkanie do remontu lub kupione w stanie deweloperskim.

Standard wykończenia i sposób aranżacji wnętrza

Wspomniane powyżej dwa główne czynniki wpływające na decyzję o stanie kupowanego mieszkania są najważniejsze, ale nie jedyne. Jest bowiem szereg ludzi, którzy oprócz tych kwestii będą brać również te związane ze standardem wykończenia oraz sposobem aranżacji wnętrza. Nie zawsze bowiem udaje się znaleźć mieszkanie, które będzie odpowiadało kupującym pod względem stylu urządzenia. Jest sporo takich osób, które chcą mieć realny wpływ na to, jak będzie wyglądało ich mieszkanie i nie chcą, by ktoś inny podejmował za nich decyzje dotyczące rodzaju podłóg, płytek w łazience czy układu pomieszczeń. Zmiana tych elementów jest nie tylko kosztowna, ale wiąże się również z koniecznością brudnych prac remontowych. W takich sytuacjach lepiej kupić mieszkanie do remontu lub w stanie deweloperskim i samodzielnie zadbać o wystrój wnętrza.

kuchnia

Są jednak również kupujący, którzy są gotowi iść na kompromis. Wolą oni zaakceptować sposób aranżacji wnętrza, nawet jeśli nie spełnia on w stu procentach ich wymagań, niż samodzielnie zastanawiać się nad kolejnymi elementami do wykończeni i nadzorować ekipę budowlaną. Nie chcą oni poświęcać na to czasu, ani nie mają doświadczenia w prowadzeniu takich projektów, dlatego dla nich najlepszym rozwiązaniem jest zakup mieszkania wykończonego pod klucz, do którego mogą wprowadzić się od razu.

Jak widać nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepiej kupić mieszkanie do remontu czy wykończone pod klucz. Zależy to przede wszystkim od posiadanych zasobów finansowych i czasu, ale również od preferencji dotyczących sposobu wykończenia wnętrza czy doświadczeń z wykończeniówką i fachowcami. Przed podjęciem decyzji warto zatem zastanowić się, co jest priorytetem i dopiero po jego określeniu zabrać się za poszukiwanie mieszkania dla siebie.

Biuro Nieruchomości w Warszawie - Tur Nieruchomości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here