Kto i kiedy musi składać sprawozdania finansowe?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie jest łatwe. Wielu osobom wydaje się, że nie ma nic lepszego niż bycie sobie szefem. Niestety, w rzeczywistości nie jest to aż tak kolorowe. Prowadzenie swojej firmy wymaga zacięcia, terminowości i znajomości prawa – bez względu na to, w jakiej branży się pracuje. Na przykład, trzeba wiedzieć kto i kiedy musi składać sprawozdania finansowe.

Nie jest to takie oczywiste, ponieważ okazuje się, że wcale nie wszystkie przedsiębiorstwa muszą przedłożyć sprawozdanie finansowe. Nie jest to obowiązek każdego. Oczywiście, większość firm, która musi złożyć sprawozdanie finansowe, jest na tyle duża, że ma swój osobny dział księgowości, który dba o to kto i kiedy musi składać sprawozdania finansowe. Wówczas, nie trzeba się już martwić samemu o tego typu formalności. Wystarczy, że jako prezes firmy podpiszemy takie sprawozdanie finansowe a nasi pracownicy księgowi wszystkim się za nas zajmą.

W dzisiejszych czasach niezwykle dużo ułatwiają rozwiązania elektroniczne. To bardzo wygodne z punktu widzenia codziennej pracy, zwłaszcza dla osób prowadzących księgowość. Sprawozdanie finansowe nie musi być wcale fizycznie złożone do urzędu podatkowego, można wysyłać po prostu e-sprawozdanie finansowe do KRS online. To rozwiązanie wiele ułatwia.

sprawozdanie finansowe

Nie trzeba osobiście fatygować się i składać na miejscu podpisów. Oczywiście, należy pamiętać kto i kiedy musi składać sprawozdania finansowe, żeby nie przeoczyć żadnego ważnego terminu. Nie ma bowiem znaczenia czy składamy sprawozdanie finansowe osobiście czy jest to e-sprawozdanie finansowe do KRS online – wszystkie terminy muszą się w obu przypadkach zgadzać i być zachowane zgodnie z tym co ustala w tym zakresie prawo. Zatem odpowiadając na pytanie kto i kiedy musi składać sprawozdania finansowe, na pewno są to firmy które prawnie zobowiązały się do prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z ustawą o rachunkowości. Sprawozdanie finansowe musi być na pewno również składane przez firmy, które osiągają określone przez prawo przychody.

Zazwyczaj e-sprawozdanie finansowe do KRS online wymagane jest od firm które są duże i zarabiają naprawdę spore pieniądze. Mniejszej firmy, o niskich dochodach nie muszą się silić na sprawozdanie finansowe, chyba, że same chcą je składać ale nie jest to odgórnie narzucony na nie prawnie obowiązek. Warto poznać prawo w tym zakresie i sprawdzić czy nasza firma ma obowiązek zgłaszania takiego dokumentu w każdym miesiącu czy też roku swojej działalności gospodarczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here