Żywienie kotów

Kot domowy jest gatunkiem, który od tysięcy lat towarzyszy człowiekowi. W starożytnym Egipcie uważany był za święte zwierzę. Obecnie wielu opiekunów kotów uznaje to stworzenie niemal za członka rodziny. Często zadają sobie pytanie – czym go karmić? Do wyboru jest sucha karma dla kota, mokra karma albo żywienie metodą BARF, czyli podawanie surowych produktów mięsnych.

Jak zadbać o prawidłową dietę kota?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów karm dla kota. Są to zwierzęta mięsożerne, dlatego najlepiej, aby karma miała w swoim składzie jak największą ilość mięsa czy ryb i nie zawierała zbóż – w zamian mogą być dodane warzywa. Popularnym sposobem karmienia jest podawanie suchej karmy dla kota. Jej rodzaj powinien być dobierany indywidualnie, w zależności od wielu czynników: wieku zwierzęcia, jego wagi, rasy, ewentualnych chorób i alergii, a także aktywności. Karma przeznaczona do żywienia młodych kotów różni się od tej dedykowanej dorosłym osobnikom. Istnieją także specjalistyczne karmy weterynaryjne, do stosowania na polecenie lekarza weterynarii. Innym sposobem karmienia kotów jest połączenie podawania suchej i mokrej karmy. Sucha karma dla kota powinna być dostępna dla pupila przez cały dzień, natomiast mokra podawana na przykład dwukrotnie w ciągu dnia – rano i wieczorem.

Zalety suchej karmy

Dobrej jakości karma zawiera odpowiednią ilość składników odżywczych. Ważną zaletą jest łatwość jej przechowywania. Dodatkowo dawkowanie suchej karmy dla kota jest bardzo proste – na opakowaniach znajdują się wytyczne dotyczące ilości, jaką należy podać kotu w zależności od wieku czy wagi. Podając suchy pokarm należy pamiętać o tym, aby kot miał stały dostęp do świeżej wody, ponieważ odpowiednie nawodnienie jest niezbędne do prawidłowej pracy nerek. Sucha karma dla kota występuje w różnych gramaturach – od mniejszych opakowań, do nawet kilkukilogramowych. Na początek warto wybrać mniejszą paczuszkę, aby sprawdzić, czy dany rodzaj karmy zasmakuje naszemu pupilowi.

Przechowywanie karmy dla kota

Suchą karmę dla kota najlepiej przechowywać w oryginalnym opakowaniu, jeśli posiada ono strunowe zamknięcie. Innym rozwiązaniem jest puszka na karmę, do której można ją przesypać, ewentualnie szczelny pojemnik do przechowywania żywności. Pokarm należy umieścić w suchym i chłodnym miejscu, z dala od światła i źródeł ciepła.

Warto wybrać dobrej jakości suchą karmę dla kota, która zapewni zwierzęciu pokrycie dziennego zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze. W ten sposób pupil uzyska energię potrzebną do aktywności, lśniącą sierść i dobrą kondycję, co zaowocuje długim i szczęśliwym kocim życiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here