Studia wieczorowe

Jesteś tegorocznym maturzystą? Jeżeli tak to za kilka miesięcy staniesz przed jedną z trudniejszych decyzji jaką samodzielnie będziesz musiał podjąć – chodzi oczywiście o wybór kierunku studiów i trybu nauczania. Studia dzienne, zaoczne a może wieczorowe, które z nich będą najkorzystniejsze? Dzisiaj zajmiemy się tematem studiów wieczorowych, choć nie są one już tak popularne jaki kiedyś to nadal niektóre z uczelni oferują potencjalnym właśnie taki tryb nauczania. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią naszego wpisu.

Studia wieczorowe – dla kogo?

Studia wieczorowe są jednym z rodzajów studiów niestacjonarnych, jak sama nazwa wskazuje zajęcia odbywają się z reguły od późnych godzin popołudniowych do wieczora – tradycyjnie od poniedziałku do piątku.
Studia niestacjonarne niezależnie od tego czy prowadzone są w trybie zaocznym czy też wieczorowym powstały z myślą o grupie osób, które postanowiły się usamodzielnić i zacząć prowadzić prawdziwie dorosłe życie. Wybór studiów niestacjonarnych to świetny sposób na jednoczesne podejmowanie pracy zarobkowej oraz kontynuowanie nauczania. Dzięki temu, że zajęcia odbywają się w późnych godzinach popołudniowych lub w weekendy studenci mogą brać udział w przeprowadzanych wykładach oraz ćwiczeniach.
Jednak na wybór studiów wieczorowych decydują się nie tylko studenci, którzy pracują ale także Ci, którzy studiują dwa kierunki oraz Ci, którzy lubią dłużej pospać – tak, to prawda, ten tryb studiów bardzo często wybierany jest przez młode osoby ze względu na wygodę.

Studia wieczorowe

Tak czy nie – poznaj zalety i wady studiów wieczorowych

Za największy plus studiów wieczorowych uważa się dużą ilość wolnego czasu, z racji tego, że zajęcia rozpoczynają się popołudniami to jak będzie wyglądała reszta część dnia zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Osoby, które są zatrudnione na etat wykorzystają ten czas na wykonywanie obowiązków zawodowych, studenci dwóch kierunków na naukę a osoby leniwe – na odpoczynek.
Kolejny plus również związany jest z wolnym czasem i chodzi tutaj oczywiście o wolne weekendy, podobnie jak w przypadku studiów stacjonarnych tak i tu zajęcia odbywają się w tygodniu – soboty i niedziele są dniami przeznaczonymi na odpoczynek.

Myślisz, że studia wieczorowe mają tylko same plusy? Niestety ale mają też i minusy, jednym z najważniejszych jest wysoki koszt związany z nauczaniem w tym konkretnym trybie. Studia wieczorowe są studiami odpłatnymi, niezależnie od kierunku jaki wybierzesz koszt miesięcznego nauczania wahać się może w granicach nawet 700-800 zł, co jak na studencką kieszeń jest niemałą sumą.
Następna wada, z którą do czynienia będziesz na samym początku jest ubogi wybór kierunków, właśnie z tego powodu studia wieczorowe są w dzisiejszych czasach rzadkością. Obecnie chętnych na taki tryb nauczania jest niewielu, a jak wiesz im mniejszy popyt tym mniejsza podać.
Zanim podejmiesz ostateczną decyzję pamiętaj aby dobrze ją przemyśleć, w końcu studia to inwestycja w przyszłość!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here