Studia prawnicze

Zawód prawnika jest obecnie jednym z najlepiej opłacalnych zawodów w naszym kraju. Choć droga do osiągnięcia wymarzonego sukcesu jest długa i ciężka w dalszym ciągu nie brakuje odważnych, którzy co roku liczną grupą składają aplikacje na studia prawnicze. Ty również rozważasz podjęcie właśnie takiej decyzji? Chcesz wiedzieć jak wygląda proces rekrutacji? Ile lat trwa nauka? Dzisiaj pod lupę bierzemy studia o kierunku prawniczym, jeśli interesujesz się prawem a w przyszłości planujesz otworzyć własną kancelarię, sprawdź koniecznie jak powinien wyglądać Twój pierwszy krok w tym kierunku.

Idealny kandydat na studia prawnicze

Choć zawód prawnika uznawany jest za jeden z najbardziej prestiżowych to niestety ale nie każdy nie nadaje się do tego by go wykonywać. Zaangażowanie, poświęcenie, cierpliwość oraz dobra pamięć – takie cechy powinien posiadać każdy absolwent szkoły średniej, który ma zamiar aplikować na studia prawnicze.

Egzaminy końcowe są niezwykle trudne, tylko nieliczni przechodzą przez nie z wynikiem pozytywnym. Z grupy 50 osób tylko 5 zyska stosowne uprawnienia do wykonywania tego zawodu. Decydując się na ten kierunek musisz zapomnieć o typowym „życiu studenta” – spotkaniach ze znajomymi, wieczornych imprezach itp. Studia prawnicze to godziny spędzone nad książkami, przyswajanie nowych pojęć oraz zdobywanie nowych informacji z zakresu danej specjalizacji.
W tym zawodzie dobra pamięć to podstawa – normy, przepisy oraz artykuły prawa wszystko to musisz mieć w małym palcu po to by móc je wykorzystać w przyszłości. Przyszły prawnik powinien również umiejętnie posługiwać się słowem mówionym oraz pisanym – wypowiedzi muszą być zrozumiałe oraz profesjonalne.

Jak dostać się na studia prawnicze?

W przypadku studiów o kierunku prawniczym musisz liczyć się z tym, że na jedno wolne miejsce będzie aż kilkoro chętnych, dlatego jeżeli chcesz zwiększyć swoje szansę na zostanie w przyszłości radcą prawnym musisz zadbać nie tylko o oceny końcowe ale przede wszystkim o wyniki z egzaminów maturalnych. Podczas rekrutacji pod uwagę wzięte zostaną głównie wyniki z następujących przedmiotów:
– języka polskiego;
– języka obcego;
– WOS-u (wiedzy o społeczeństwie);
– historii.

Studia prawnicze
Jak wygląda i ile lat trwa nauka na studiach prawniczych?

Program nauczania w tym przypadku podzielony jest na kilka etapów. Na pierwszym roku studiów uczniowie zdobywają wiedzę z zakresu historii oraz podstaw prawa, drugi oraz trzeci rok studiów to wejście w działy prawa karnego, cywilnego i administracyjnego. Na czwartym roku studiów prawniczych studenci zaznajamiają się z prawem pracy, prawem finansowym oraz prawem handlowym. Ostatni rok studiów przeznaczony jest na pisanie pracy magisterskiej oraz składanie odpowiedniej aplikacji.

Studia prawnicze trwają pięć lat, są one jednolitymi studiami magisterskimi. Po ich ukończeniu i pozytywnym zaliczeniu egzaminów końcowych kandydat otrzyma tytuł magistra prawa. Jednak w tym momencie Twoja nauka się nie kończy, teraz należy wybrać specjalizację, która przygotuje Cię do wykonywania określonego zawodu – prawnika, sędzi, komornika sądowego, prokuratora itp. Czas trwania aplikacji jest uzależniony od wybranej specjalizacji, dlatego też może on się nieznacznie różnić.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułStudia MBA
Następny artykułJakie studia wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here