Studia podyplomowe dla nauczycieli

W wyniku przeprowadzenia reform w szkolnictwie znaczna większość nauczycieli straciła lub dopiero straci uprawniania do wykonywania swojego zawodu. Boisz się ze stracisz kontakt ze swoimi podopiecznymi oraz możliwość dalszego pracowania w szkole? Jak temu zapobiec? Jednym ze sposobów jest zapisanie się na podyplomowe studia dla nauczycieli, których ukończenie wiąże się z utrzymaniem pracy na danym stanowisku.
Jak wygląda nauka na studiach podyplomowych? Jakie osoby mogą na nie uczęszczać? O tym wszystkim już za chwilę.

Idealny kandydat na studia podyplomowe dla nauczycieli

Jak sama nazwa wskazuje studia podyplomowe dla nauczycieli zostały stworzone z myślą o tych pracownikach oświaty, którzy w wyniku dokonanych przez polski rząd licznych reform nie mogą dłużej wykonywać swoich obowiązków zawodowych. W związku z tym osoby takie do dwie możliwości do wyboru, definitywnie pożegnać się z podopiecznymi oraz pracą w szkole lub w drodze dodatkowego doszkalania się nabyć odpowiednie umiejętności i kwalifikacje, które zagwarantują im dalszą pracę na stanowisku nauczyciela.

Studia podyplomowe przygotują nauczycieli do wykonywania obowiązków zawodowych zgodnie z aktualnie obowiązującymi zasadami. Zwiększenie kwalifikacji daje szansę również na bycie tzw. „podwójnym nauczycielem”, co to znaczy? Nauczyciel historii może nabyć uprawnienia, które umożliwią mu również nauczanie podopiecznych wiedzy o społeczeństwie (WOS-u), a co za tym idzie – więcej zobowiązań zawodowych to wyższa kwota miesięcznego wynagrodzenia.

Jak się dostać na studia podyplomowe dla nauczycieli?

Studia podyplomowe mają charakter tzw. studiów uzupełniających, zajęcia przypominają wydłużone kursy lub szkolenia, w trakcie których wykwalifikowane w konkretnym kierunku osoby, poszerzają zdobytą wcześniej wiedzę w nowe informacje oraz umiejętności.
Proces rekrutacji w przypadku studiów podyplomowych dla nauczycieli jest taki sam jak w przypadku każdego innego kierunku popularnej „podyplomówki”. Ten rodzaj studiów dedykowany jest osobom posiadającym wyższe wykształcenie, czyli absolwentom studiów I, II i III stopnia.

Studia podyplomowe dla nauczycieli
Jak wygląda i ile lat trwa nauka na studiach podyplomowych dla nauczycieli?

Program nauczania uzależniony jest od wybranej specjalizacji, dużą popularnością cieszą się kierunki takie jak: technologia informacyjna, plastyka, wiedza o społeczeństwie, przysposobienie obronne, muzyka, rytmika itp. Zajęcia mają na celu przygotowanie nauczyciela pod względem teoretycznym oraz praktycznym do podjęcia nowej pracy.

Studia podyplomowe mają charakter studiów zaocznych (niestacjonarnych), zajęcia przeprowadzane są w co drugą sobotę i niedzielę, tak by nauczyciele mogli normalnie wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Studia podyplomowe dla pracowników oświaty są studiami bezpłatnymi, oczywiście wszystko zależy od uczelni oraz programu nauczania. Po ukończeniu studiów oraz zaliczeniu egzaminów każdy z absolwentów otrzyma świadectwo uprawniające do wykonywania zdobytych kwalifikacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here