Studia magisterskie

Co po licencjacie? Praca czy może dalsze kontynuowanie nauki na studiach? A może by tak połączyć wykonywanie obowiązków zawodowych z zajęciami? W dzisiejszym artykule dowiesz się dlaczego warto jest zapisać się na studia magisterskie? Podpowiemy Ci również jaki tryb studiów sprawdzi się w Twoim przypadku najlepiej. Gotowy? W takim razie zaczynamy.

Idealny kandydat na studia magisterskie

Za Tobą ciężkie trzy lata spędzone na uczelni? Teraz kiedy udało Ci się sukcesywnie obronić swoją pracę licencjacką zastanawiasz się co dalej zrobić? Praca czy dalsza edukacja a może jedno i drugie?

Dzięki studiom magisterskim nie tylko oficjalnie podniesiesz stopień swoich kwalifikacji, zdobędziesz również wiele nowych oraz przydatnych informacji i umiejętności, które pozwolą Ci znaleźć lepszą pracę. Studia magisterskie są dla osób ambitnych, traktujących naukę jako pewnego rodzaju sposób inwestowania w siebie. Dużym plusem są w tym wypadku duże możliwości wyboru kierunków. Jeżeli chcesz studia II stopnia mogą być swoistą kontynuacją studiów I stopnia, które rozwiną i pogłębią Twoją wiedzę w konkretnej dziedzinie lub wręcz przeciwnie – jeśli masz ochotę wybierz studia magisterskie o zupełnie innym profilu, jednak pamiętaj aby dobrze przemyśleć swoją decyzję. Naszym zdaniem lepiej jest być profesjonalistą w danej dziedzinie, niż osobą, która powierzchownie zna się na kilku konkretnych tematach.

Studia magisterskie

Jak dostać się na studia magisterskie?

Aby móc zapisać się na studia II stopnia, czyli studia magisterskie należy mieć ukończone studia I stopnia (licencjackie bądź inżynierskie).
Polskie uczelnie w swojej ofercie posiadają także jednolite studia magisterskie, przeznaczone dla świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich, którzy dopiero planują rozpocząć naukę w szkole wyższej. W tym wypadku warunkiem koniecznym jest otrzymanie świadectwa ukończenia liceum lub technikum oraz pozytywne zaliczenie wszystkich egzaminów maturalnych.
Jak wygląda i ile lat trwa nauka na studiach magisterskich?
Studia magisterskie, które są kontynuacją studiów I stopnia trwają 2 lata i kończą się obroną pracy dyplomowej, po czym student otrzymuje tytuł magistra w określonej dziedzinie. Jednolite studia magisterskie trwają natomiast nieprzerywanie 5 lat.

Podejmując decyzję o dalszym kontynuowaniu nauki do wyboru masz dwie możliwości – studiowanie w trybie dziennym (studia stacjonarne) lub w trybie zaocznym (studia niestacjonarne). Która z opcji jest korzystniejsza? Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnego podejścia każdego z kandydatów. Ci którzy planują podjęcie pracy wybiorą studia zaoczne, dzięki czemu obowiązki zawodowe nie będą kolidowały z zajęciami – wykłady oraz ćwiczenia odbywają się z reguły w co drugą sobotę oraz niedzielę. Z kolei te osoby, które mają możliwość przedłużenia swojej młodości zdecydują się na studia dzienne, gdzie zajęcia odbywać będą się tradycyjnie od poniedziałku do piątku. Niezależnie od wybranego przez Ciebie trybu studiowania program nauczania jest taki sam, z tym, że w przypadku studiów zaocznych większą część materiałów opracować będziesz musiał samodzielnie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułStudia online
Następny artykułStudia za granicą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here