Studia inżynierskie

Od tego jaki kierunek studiów wybierzemy w dużej mierze zależeć będzie to jak ukształtuje się nasza przyszłość oraz kariera zawodowa. Na co zatem należy zwrócić szczególną uwagę w pierwszej kolejności? Dzisiaj skupimy się na studiach inżynierskich, dowiesz się ile lat trwa nauka a także czego możesz oczekiwać po ich ukończeniu. Zainteresowany? Zapraszamy dalej!

Idealny kandydat na studia inżynierskie

Masz wątpliwości czy studia inżynierskie będą dla Ciebie odpowiednim wyborem? Wahasz się po między nimi a studiami licencjackimi?
Choć posiadanie tytułu „inżyniera” brzmi zacnie i przede wszystkim mądrze to studia inżynierskie wybiera tylko nieznaczny procent maturzystów i maturzystek.
Osoba, która chce w przyszłości zostać inżynierem w konkretnej dziedzinie powinna być dobrze zaznajomiona z techniką, rysunkiem, projektowanie, planowaniem, itp. Jeżeli więc od dziecka fascynowałeś się sposobem tworzenia różnych budowli oraz przedmiotów a co więcej nie raz już stworzyłeś coś co ułatwiło Ci wykonywanie codziennych czynności to wybór studiów inżynierskich będzie najlepszą z możliwych decyzji.

Jak dostać się na studia inżynierskie?

Aby móc złożyć papiery na jeden z kierunków inżynierskich warunkiem koniecznym jest posiadanie świadectwa ukończenia szkoły średniej oraz zaliczenia wszystkich egzaminów maturalnych. Podczas procesu rekrutacji pod uwagę zostaną wzięte oceny końcowe z poszczególnych przedmiotów oraz wyniki ze zdanych matur. W zależności od tego jaki kierunek wybierzesz różnić się mogą kryteria kwalifikacyjne potencjalnych kandydatów. Nie mniej jednak najważniejszą rolę w tym wypadku odgrywają przedmioty ścisłe takie jak np. matematyka, fizyka, geografia, chemia itp.

Studia inżynierskie
Jak wygląda i ile lat trwa nauka na studiach inżynierskich?

Chcesz wiedzieć jak długo będzie trwała Twoja nauka na studiach inżynierskich? Choć wydawać by się mogło, że dostępne kierunki są trudne to edukacja wcale nie jest taka czasochłonna. Studia inżynierskie podobnie jak studia licencjackie są studiami I stopnia z tym wyjątkiem, że w większości przypadków są one o przedłużone o jeden semestr – czyli nauka trwa dokładnie 3,5 lat (siedem semestrów). Po zaliczeniu wszystkich egzaminów oraz sukcesywnej obronie pracy dyplomowej student otrzymuje tytuł „inżyniera”, który upoważnia go do wykonywania pracy w określonym zawodzie.
Prawdą jest fakt, że po studiach inżynierskich szybciej znajdziesz pracę w swoim fachu. Dlaczego? Program nauczania bogaty jest nie tylko w zajęcia teoretyczne, duży nacisk kładzie na zajęcia praktyczne, które mają przygotować studenta do umiejętnego wykonywania określonych czynności.

Po ukończeniu studiów możesz od razu przystąpić do rozpoczęcia poszukiwań zatrudnienia bądź przedłużyć swoją edukację, poprzez zapisanie się na studia II stopnia (magisterskie), trwające półtora roku. W ten sposób podniesiesz kwalifikacje, poszerzysz zdobytą już wiedzę w nowe informacje a także nabędziesz dodatkowe umiejętności, które z pewnością Ci się przydadzą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here