Studia humanistyczne

Lubisz dużo czytać i pisać? Język polski jest jednym z Twoich ulubionych przedmiotów? Jeżeli na obydwa pytania odpowiedziałeś twierdząco to w takim razie jesteś typowym humanistą. Właśnie dla takich osób jak Ty powstały studia humanistyczne – nie są one zbyt wymagające ani czasochłonne, nauka opiera się w dużej mierze na zaznajamianiu się z treścią podręczników oraz pisaniu wypracowań i esejów. Jakie przedmioty zdawać na maturze by zwiększyć swoje szanse na dostanie się na studia humanistyczne? Ile trwa nauka? Tego wszystkiego dowiesz się już za chwilę.

Idealny kandydat na studia humanistyczne

Dla kogo kierunki humanistyczne? Z pewnością nie dla posiadaczy umysłów ścisłych, którzy najlepiej czują się na lekcji matematyki, chemii czy biologii. Studia humanistyczne dedykowane są w szczególności osobom, które lubią czytać duże ilości książek, piszą wypracowania lub własne autorskie wiersze czy dłuższe poematy.
Wśród popularnych kierunków humanistycznych wyróżnić możemy dziennikarstwo, filologię polską, filologię angielską, pedagogikę itp.

Wybierając odpowiedni kierunek zwróć uwagę na własne zainteresowania oraz umiejętności jakie posiadasz, nauka podobnie jak obowiązki zawodowe, które będziesz wykonywać w niedalekiej przyszłości powinny dawać Ci radość oraz satysfakcję. Nie kieruj się zdaniem kolegów z klasy, nie spełniaj też marzeń swoich rodziców – tutaj chodzi o Twoją przyszłość, dlatego też tak ważne jest aby ten wybór Twoją samodzielną i dobrze przemyślaną decyzją.

Jak się dostać na studia humanistyczne?

W trakcie procesu rekrutacji na studia humanistyczne dużą uwagę skupia się przede wszystkim na wynikach z egzaminu maturalnego z języka polskiego, dlatego też jeżeli czujesz się na siłach koniecznie rozważ możliwość zdawania tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.
Oprócz tego przedmiotami dodatkowymi mogą być WOS, czyli wiedza o społeczeństwie oraz historia. Skup się głównie na przedmiotach humanistycznych, dopilnuj również tego aby oceny końcowe znajdujące się na świadectwie były również wysokie. W przypadku kiedy wyniki z matur będą zbliżone a na jedno miejsce będzie kilku chętnych to właśnie one zadecydują o ostatecznym wyniku rekrutacji na studia humanistyczne.

Studia humanistyczne
Jak wygląda i ile lat trwa nauka na studiach humanistycznych?

O tym jak wygląda nauka na studiach humanistycznych wspominaliśmy już wcześniej – niezależnie od specjalizacji jaką wybierzesz nauka oparta będzie na czytaniu i pisaniu, czyli czynnościach, które humaniści lubią najbardziej.
Co do tego ile lat spędzisz na uczelni to edukacja w przypadku tego rodzaju studiów jest wieloetapowa. Zacząć należy oczywiście od studiów I stopnia (licencjackich), trwających 3 lata, potem jeżeli wyrazisz taką chęć naukę możesz kontynuować na dwu-letnich studiach II stopnia (magisterskich). Trzecim poziomem nauczania są studia III stopnia, cztero-letnie studia doktoranckie – z racji tego, że nauka jest czasochłonna i wymagająca na ten krok decyduje się tylko nieliczny procent studentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here