Studia gastronomiczne

Uwielbiasz gotować? Pomimo młodego wieku większą część swojego wolnego czasu spędzasz w kuchni pomagając swojej mamie? Słyszałeś o studiach gastronomicznych? Jeżeli chcesz w przyszłości zostać prawdziwym szefem kuchni lub marzysz o tym aby otworzyć własną restaurację to wybór właśnie takiego kierunku studiów będzie najlepszym możliwym rozwiązaniem. Jak się dostać na studia gastronomiczne? Jakie przedmioty warto byłoby zdawać na maturze? Wszystkie szczegółowe informacje umieściliśmy poniżej.

Idealny kandydat na studia gastronomiczne

Na ten temat chyba nie musimy dużo mówić, studia gastronomiczne powstały z myślą o ludziach z dobrym poczuciem smaku i zamiłowaniem do gotowania.
W dzisiejszych czasach, już nikogo nie dziwi widok dziecka przygotowującego posiłki wyglądem przypominające dania z najlepszych książek kucharskich. Aby zostać dobrym kucharzem trzeba mieć to „coś” – smykałkę do gotowania, poznawania i mieszania ze sobą smaków – w tym zawodzie to warunek konieczny.
Studia gastronomiczne są dla ludzi z pasją, którzy z na pozór tradycyjnych składników potrafią stworzyć coś oryginalnego i wyjątkowego, danie, które swoim smakiem, zapachem oraz wyglądem zachwyci każdego.
Ten kierunek studiów ma za zadanie nauczyć przyszłych kucharzy nowoczesnych technik przygotowywania potraw oraz zasad prawidłowego gotowania i łączenia ze sobą poszczególnych składników.

Jak dostać się na studia gastronomiczne?

Studia gastronomiczne cieszą się coraz większą popularnością wśród naszej zdolnej młodzieży. Z racji tego, że jest to stosunkowo nowy kierunek, liczba chętnych przewyższa liczbę wolnych miejsc, dlatego też pamiętaj aby w ostatniej klasie liceum przyłożyć się na nauki!
Jeżeli przed Tobą złożenie deklaracji dotyczącej dodatkowych przedmiotów zdawanych na maturze, to za chwilę dowiesz się na jakie konkretnie powinieneś zwrócić uwagę. Podczas procesu rekrutacji na kierunek gastronomiczny pod uwagę brane są wyniki egzaminu maturalnego z:
– przedmiotów obowiązkowych (języka polskiego, matematyki, języka obcego);
– przedmiotów dodatkowych np. biologii, chemii, fizyki a niekiedy także i geografii.

Im lepszy wynik uzyskasz tym większe będą Twoje szanse na kształcenie się na studiach gastronomicznych.

Studia gastronomiczne
Jak wygląda i ile lat trwa nauka na studiach gastronomicznych?

Nauka na tym kierunku jest stosunkowo lekka, przyjemna oraz interesująca a zwłaszcza zajęcia praktyczne podczas, których rozwijany jest talent kulinarny studentów gastronomii. Na wykładach przyszli kucharze nauczą się m.in. zasad prawidłowego odżywiania, dietetyki, przyrządzania niektórych potraw a także towaroznawstwa itp.
Studia gastronomiczne w większości przypadków składają się z dwóch etapów: studiów I stopnia (licencjackich) oraz studiów II stopnia (magisterskich). Zachęcamy aby nie przerywać nauki po trzech latach, rozwijaj się, zdobywaj nowe umiejętności – w końcu studia są inwestycją w przyszłość a ich ukończenie jest jednym z pierwszych etapów rozwoju kariery zawodowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here