studia farmaceutyczne

Za kilka lat widzisz się na stanowisku farmaceuty, sprzedającego leki w aptece oraz doradzającego chorym klientom? Musisz wiedzieć, że jest to jeden z bardziej odpowiedzialnych zawodów – w końcu to aptekarz jest tą osobą, która w nagłych przypadkach jako pierwsza decyduje jaki lek należy podać zanim pacjent uda się na wizytę do lekarza. Jeżeli poważnie traktujesz swoje plany na przyszłość, to zapewne po maturze dalszą naukę kontynuować masz zamiar na studiach farmaceutycznych. Jak wygląda rekrutacja? Ile lat trwa kształcenie? O tym wszystkim już za chwilę!

Idealny kandydat na studia farmaceutyczne

Farmacja należy do tych kierunków, na które chętnie zapisują się zwłaszcza młode absolwentki szkół średnich. Czego efekty można zobaczyć udając się do pierwszej lepszej apteki – kobiet pracujących w tym zawodzie jest zdecydowanie więcej.
Na wstępie musimy zaznaczyć, że nie jest to jeden z łatwiejszych kierunków. Na farmacji przedmiotem, który z pewnością może sprawiać Ci trudność jest chemia a także inne przedmioty ścisłe, z którymi styczność będziesz mieć przez całe pięć lat trwania studiów.
Przyszły farmaceuta musi być osobą wykształconą, doświadczoną, która wie jak rozmawiać z ludźmi – potrafi wzbudzić ich zaufanie a przede wszystkim dobrze doradzić. Mniej na uwadze to, że pacjenci oczekiwać będą fachowej porady, bardzo często to farmaceuci udzielają pierwszej pomocy z zakresu doboru odpowiednich medykamentów. To odpowiedzialny zawód – jeden mały błąd poprzez wydanie niewłaściwego leku może kosztować cudze zdrowie a w skrajnych przypadkach nawet i życie – pamiętaj o tym!
Teraz kiedy już wiesz z czym wiążą się studia farmaceutyczne oraz praca w aptece jeszcze raz rozważ wszystkie za i przeciw a następnie podejmij ostateczną decyzję.

Jak dostać się na studia farmaceutyczne?

Proces rekrutacji na ten kierunek studiów opiera się na tych samych zasadach co w przypadku każdej innej dziedziny nauczania.
Kandydat powinien posiadać miano absolwenta szkoły średniej oraz świadectwo zaliczenia egzaminów maturalnych. Dopiero jesteś na etapie wybierania przedmiotów dodatkowych jakie planujesz zdawać na maturze? Jeżeli chcesz aplikować na studia farmaceutyczne to pod uwagę koniecznie weź chemię oraz biologię.

studia farmaceutyczne
Jak wygląda i ile lat trwa nauka na studiach farmaceutycznych?

Program nauczania na tym kierunku w dużej mierze opiera się na wykładach oraz zajęciach praktycznych. Przedmiotami z jakimi będziesz mieć styczność będą m.in. chemia, biologia, biotechnologia, biochemia, podstawy anatomii oraz medycyny. Jak widać zajęcia dedykowane w dużej mierze umysłom ścisłych.
Okres pięcioletniej nauki oparty będzie na przyswajaniu dużej ilości wiedzy związanej z wzorami chemicznymi, chorobami, zastosowaniem poszczególnych substancji leczniczych, możliwych działaniach niepożądanych itp.
Studia farmaceutyczne są studiami pięcioletnimi tzw.jednolitymi studiami magisterskimi, gdzie student po zaliczeniu wszystkich egzaminów oraz sukcesywnej obronie pracy magisterskiej otrzymuje tytuł magistra farmacji, co uprawnia go do wykonywania określonego zawodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here