Jak szybko możesz nauczyć się języka polskiego

Czy zauważyłeś, że pierwszym komunikatem, jaki obcokrajowiec otrzymuje o języku polskim jest „Och jaki to trudny język!”? Takie stwierdzenie faktycznie może zniechęcić do podjęcia lekcji polskiego tych, dla których nie jest to język ojczysty. A przecież znamy wokół siebie wielu ludzi, którzy świetnie się go nauczyli. Dlatego ważne jest, aby rozpocząć podróż do nauki języka polskiego ze świeżym nastawieniem!  Na początku bywa ciężko, szczególnie, gdy obcokrajowiec usłyszy monotonny szum językowy, a potem uświadomi sobie różnice gramatyczne, czy leksykalne.

Na szczęście, po przełamaniu początkowych barier satysfakcja jest natychmiastowa!  Łapanie pierwszych słów w rozmowie, zrozumienie, o co ktoś pyta i pierwsza odpowiedź… to daje wspaniałe uczucie, że nauka języka polskiego i determinacja, która została włożona w przeforsowanie tych pierwszych, trudnych chwil, była tego warta!  W Szkole Języka Polskiego dla Obcokrajowców KLUB DIALOGU już na lekcjach dla początkujących zachęcamy do mówienia po polsku, a kursy oparte są nie tylko na podręcznikach, ale także wprowadzane są techniki interaktywne, takie jak: gry, odgrywanie ról, quizy, audio, czy video. Lekcje prowadzone są zarówno w szkole, jak i  online.

To, jak szybko można osiągnąć satysfakcjonujący poziom znajomości polskiego, zależy od osobistych predyspozycji i motywacji.  Nie powinniśmy raczej mówić o ramach czasowych, ale o samej podróży.  Zazwyczaj po kursie składającym się ze 100 godzin języka polskiego obcokrajowiec może poradzić sobie z ogólnymi sytuacjami życiowymi, takimi jak: opowiedzieć o sobie i innych, czy poprowadzić prostą konwersację. Po kolejnych 100h nauczy się pisać i czytać ze zrozumieniem, a po około 500-godzinnym kursie może już przystąpić do egzaminu na certyfikat B1. Z doświadczenia wiemy, że wiek nie powinien być wymówką do rozpoczęcia nauki nowego języka, tym bardziej, że ogromną wygodą są lekcje online.

A co z motywacją? Jak wiemy, motywacja jest bardzo istotnym elementem nauki szczególnie na początku. Tym niemniej trzeba wiedzieć, że motywacja słabnie z biegiem czasu. Czasem trwa dni, miesiące, czasem dłużej, ale to od nas zależy kiedy osiągniemy zamierzony cel. Motywacja, która ma realny wymiar, na przykład potrzeba używania języka polskiego w pracy, czy w rodzinie, zawsze wpływa na szybsze osiągnięcie tego celu. Obcokrajowiec może uczęszczać na lekcje języka polskiego dwa razy w tygodniu, a nawet zapisać się na intensywny kurs, ale jeśli nie uczy się dodatkowo sam i nie ćwiczy nowych umiejętności w prawdziwych sytuacjach, prawdopodobieństwo rzeczywistego postępu w nauce jest ograniczone. W KLUBIE DIALOGU w Warszawie organizujemy wycieczki, które obejmują wizyty w sklepach, czy muzeach, różne imprezy, podczas których nasi uczniowie są w sytuacjach, w których muszą rozmawiać z rdzennymi użytkownikami języka polskiego, a wszystko po to, aby ćwiczyć język polski w codziennych, ale przyjaznych warunkach. Te metody już się sprawdziły i pomagają obcokrajowcom w szybszej nauce języka polskiego, o czym przekonujemy się podczas kursów indywidualnych, grupowych i online.

Nauka języka polskiego szczególnie na początkowym etapie jest często szybszym procesem dla osób o słowiańskim pochodzeniu ze względu na bardzo podobną gramatykę i słownictwo.  Czasami jednak to, co wydaje się przewagą może to stanowić pewną przeszkodę. Zdarza się bowiem, iż tak samo brzmiące słowa mają inne znaczenie, a ‘zapożyczenia’ gramatyczne utrudniają komunikację.  W Szkole Języka Polskiego dla Obcokrajowców KLUB DIALOGU każdego dnia podczas kursów języka polskiego obserwujemy doskonałe postępy Słowian (Ukraińców, Białorusinów, Rosjan), ale progres studentów z innych krajów wcale nie jest mniejszy! Przebywanie w Polsce ogromnie pomaga w nauce, ale teraz, kiedy dostępna jest nauka języka polskiego online, można wykorzystać tę przewagę i praktykować z każdego miejsca na świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here