Jak skutecznie nauczyć się języka angielskiego, będąc osobą dorosłą

W dzisiejszych czasach niektórym bardzo ciężko wygospodarować chociażby chwilę, na naukę języka angielskiego. Kiedyś jednoczesna praca, obowiązki domowe i nauka angielskiego była niemal niemożliwa. Obecne, dzięki rozwiniętym ofertom szkół językowych, staje się to dostępne dla coraz większej liczby osób. Zdecydowanie bardziej opłaca się inwestować w naukę języków obcych w profesjonalnych placówka, niż uczyć się języka na własną rękę. Spora część z Was pyta, jak skutecznie nauczyć się języka angielskiego, inni głowią się jak tego dokonać, w możliwie jak najkrótszym czasie. Poniżej podsuniemy parę wskazówek na co zwrócić uwagę.

Dlaczego warto uczyć się angielskiego?

Język angielski jest dziś wszechobecny w praktycznie każdej branży. W polskich szkołach jest obowiązkowym przedmiotem podstawy programowej, czasami dzieci uczą się go już w zerówce. Towarzyszy nam przez wszystkie etapy edukacji, aż do końca studiów. Dzięki temu, kończąc szkołę średnią jesteśmy prawie, że na poziomie komunikatywnym z języka angielskiego – oczywiście jeżeli przyłożyliśmy się do nauki. W większości ogłoszeń o pracę pojawia się adnotacja o wymaganym języku angielskim na poziomie przynajmniej B1. A taki poziom gwarantuje ukończenie szkoły średniej i pozytywny wynik na maturze.

Nie każda osoba po 40 roku życia miała wcześniej styczność z tym językiem, a nieliczni tylko mieli możliwość uczyć się go na studiach. Cóż, czasy kiedyś były inne, a nacisk na naukę angielskiego praktycznie zerowy. Stąd też wiele dorosłych osób nie potrafi porozumiewać się w tym języku, nie zdając sobie jednocześnie z korzyści, jakie płyną z jego znajomości. A tych jest całkiem sporo.

Znajomość angielskiego rodzi szansę prowadzenia swobodnej rozmowy z anglojęzyczną osobą i możliwość opuszczenia Polski w poszukiwaniu zatrudnienia za granicą. Język angielski jest uniwersalnym językiem praktycznie większości krajów migracyjnych (Niemcy, Holandia, Skandynawia) dlatego będzie można się nim porozumiewać. W firmach również o wiele bardziej docenią pracownika, który potrafi porozumiewać się językiem angielskim.

Jak skutecznie nauczyć się języka angielskiego?

Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy tak naprawdę od podejścia do nauki. Nie wolno zrażać się na samym początku i najważniejsza jest systematyczność. Każda dłuższa przerwa będzie skutkowała „uciekaniem zdobytej wiedzy.” Należy systematycznie ćwiczyć i powtarzać opanowany materiał, żeby raz na zawsze utrwalił się nam w głowie. Skuteczna nauka = nauka systematyczna. Codzienne powtarzanie słownictwa, zaimków i gramatyki. Jednak niestety czasami nawet to nie wystarcza. Opanowanie materiału, przy jednoczesnym braku możliwości praktycznego użycia języka (np. w rozmowie z obcokrajowcem) może spowodować blokadę językową.

Co to jest bariera językowa?

To nic innego, jak opory przed używaniem języka w praktyce. Na pewno znasz to uczucie, kiedy w głowie znasz jakieś słówko czy nawet całe zdanie, lecz w kontakcie z rozmówcą nie jesteś w stanie się odezwać. Zamiast mówić pełnymi zdaniami, używasz wtedy krótkich zwrotów i popełniasz podstawowe błędy. To zupełnie normalne zjawisko, które należy po prostu przezwyciężyć. Aby to zrobić, należy używać języka w praktyce, to znaczy nie tylko uczyć się go i powtarzać przed komputerem. To oznacza rozmowę – początkowo z osobami znajomymi, czy rodziną, a następnie np. podczas podróżowania.

Najlepszym sposobem do pokonania bariery językowej, jest nauka angielskiego dla dorosłych – ProfiLingua. To nic innego, jak udział w profesjonalnych kursach pod okiem specjalistów. Nauka na kursie grupowym, to również okazja do poćwiczenia praktycznego zastosowania języka, na którą nie możemy sobie pozwolić przy samodzielnym studiowaniu języka. Nie wspominając o możliwości poznania intersujących osób.

źródło zdjęcia: freepik.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here