przedsiębiorstwa

Przedsiębiorczość w Polsce widoczna jest zewsząd. Pomysły na otwarcie biznesu są, coraz lepiej postrzegane, jednak sporo osób wstrzymuje się przed rozpoczęciem biznesu z powodu obawy przed porażką. Obraz polskiej przedsiębiorczości możemy wyczytać z raportu badania Global Entrepreneurship Monitor Polska 2019 przeprowadzonego wspólnie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Jakie wnioski dotyczące przedsiębiorczości w Polsce możemy wysnuć z badania? Sprawdźmy to! 

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/przedsiebiorczosc-w-polsce/

Czy według Polaków własny biznes to dobry pomysł na interes? 

Może nas to zaskoczyć, ale znaczna większość Polaków przekonana jest, że prowadzenie własnej działalności to bardzo dobry pomysł na karierę – uważa tak, aż 86% badanych.

Bardzo dużo osób darzy uznaniem osoby, które założyły firmy oraz odniosły dzięki temu sukces – jest to 76% pytanych.

Takie wyniki prezentują się bardzo dobrze pośród innych krajów Europy, które również brały udział w badaniu. Średnia, wynosiła tam 61% i 69%.

Pomysły na własny biznes w Polsce

Okazuje się, że aż 7 na 10 Polaków ma swój pomysł na biznes, natomiast nieco mniej niż połowa badanych uważa, że ma wystarczające umiejętności, a także potrzebną do prowadzenia działalności wiedzę. Są to również lepsze wyniki, niż w innych krajach europejskich.

Pomimo tego, że tak wielu Polaków wysoko stawia swoje szanse biznesowe, to obawiają się też porażki. Aż 31% Polaków nie otwiera firmy, ponieważ obawia się porażki. 10% biorących udział w badaniu Polaków zadeklarowała, że w ciągu 3 lat otworzą własną działalność.

Przedsiębiorczość w Polsce

Polacy zaangażowani w przedsiębiorczość w Polsce to stanowią 18%. Jest to mniej więcej tyle samo ile wynosi średnia w Europie. Działalność otwiera lub prowadzi od nie dłużej niż 3,5 roku 5,2% Polaków. Z raportu możemy przeczytać, że: 

,,NA 10 OSÓB PROWADZĄCYCH MŁODE FIRMY PRZYPADA WIĘC 25 BĘDĄCYCH WŁAŚCICIELAMI DOJRZAŁYCH PODMIOTÓW. DLA PORÓWNANIA W EUROPIE ODSETEK MIESZKAŃCÓW PROWADZĄCYCH MŁODE FIRMY JEST DWA RAZY WYŻSZY, A DOJRZAŁYCH – NIEMAL 2 RAZY NIŻSZY (7%)’’.

Zobacz też: http://www.youthink.pl/zmiany-w-emeryturze-minimalna-i-trzynasta-emerytura/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here