Zmiany w paragonach w 2020 r. - co warto wiedzieć

Jeśli prowadzimy firmę i zbieramy faktury związane z naszymi zakupami, powinniśmy zwrócić uwagę na zmianę przepisów dotyczących ich wystawiania, od 1 stycznia 2020 r. Co się zmieniło w tym zakresie?

Obecnie nie jest możliwe faktury do paragonu bez NIP-u. Jest to zabronione przez przepisy i obwarowane sankcjami. I tak, w przypadku wystawienia takiej faktury, sprzedawcy grozi sankcja w wysokości 100% podatku VAT wykazanego na tejże fakturze. Dodatkowo, osoba wystawiająca taką fakturę, ponosi odpowiedzialność za wykroczenie albo przestępstwo skarbowe. Z drugiej strony, jeśli fima, która otrzyma taką fakturę, odliczy z niej podatek VAT, również zostanie ukarana sankcją w wysokości 100% podatku VAT, który został odliczony.

Tego typu obostrzenia w wystawianiu paragonów z NIP-em i faktur związane są z uszczelnianiem systemu podatkowego. Państwo chce w ten sposób ograniczyć nadużycia związane z odzyskiwaniem podatku VAT w deklaracji oraz zaliczaniu różnych wydatków do kosztów. Często zdarzało się bowiem, że przedstawiciel firmy przybywał do sklepu z dużą ilością paragonów z całego miesiąca i żądał wystawienia faktur nawet do tych zakupów, którem mogły być wątpliwe pod kątem zaliczenia ich do związanych z działalnością gospodarczą.

Jak zatem postąpić wtedy, gdy udamy się już do sklepu po zakupy firmowe? Powinniśmy przede wszystkim pamiętać o tym, żeby poinformować sprzedawcę jeszcze przed płatnością, czy wybieramy zwykły paragon, czy też jest to zakup związany z działalnością gospodarczą i chcemy, by wystawił on nam od razu fakturę lub paragon z NIP-em. Z tym drugim przypadkiem będziemy mieli zwykle do czynienia w sklepach wielkopowierzchniowych, w których fakturę wystawia punkt obsługi klienta. Nie musimy się martwić o to, że zostaniemy z tym problemem sami. Wiele sklepów przeszkoliło już swoich pracowników i automatycznie pytają oni klientów o to, czy życzą sobie zwykły paragon,czy też fakturę. Odpowiednie informacje dla klientów znajdują się także przed kasami tak, by każda osoba, która zdecyduje się na zakupy wiedziała, jakie obowiązują zasady przy płatności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here