Księgowość freelancera - jak to się robi?

Praca freelancera jest dla wielu marzeniem. Bycie samemu sobie szefem, dobieranie sobie zleceń i klientów, pełna swoboda w organizowaniu sobie czasu i urlopów – to wszystko brzmi zbyt pięknie, żeby było prawdziwe. I choć droga ku temu nie jest tak prosta, to wielu freelancerów jest zadowolona ze swojej decyzji i nie myśli o powrocie na etat. Mimo wszystko, aby w pełni cieszyć się wszystkim, co ten styl życia ma do zaoferowania, musimy dopilnować pewnych formalności – kluczowa w tej sytuacji jest dobra księgowość.

Jak działa księgowość freelancera?

Z uwagi na formę ich zatrudnienia (najczęściej jest to małą firma), freelancerzy nie muszą zazwyczaj prowadzić ksiąg rachunkowych, do momentu, kiedy przekroczą limit przychodów. LImit jest jednak wysoki (2 miliony euro), więc raczej na długo nie będziesz się musiał tym przejmować. Ze względu na małą skalę, księgowość freelancera może być prowadzona w formie uproszczonej.

Na początku dość łatwo jest prowadzić taką księgowość samemu – trzeba wystawiać faktury, rachunki, prowadzić ewidencję, księgować dokumenty, generować deklaracje podatkowe oraz do ZUS. Należy też pamiętać o wyborze tego, w jaki sposób chcemy się rozliczać z urzędem – dostępne opcje to rozliczenie przy pomocy Ewidencji przychodów oraz rozliczenie za pomocą Księgi Przychodów i Rozchodów. Która opcja ma większy sens w Twoim przypadku?

  • Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR) jest to jedna z najprostszych metod ewidencji. Freelancer musi jedynie księgować wszelkie sprzedaże i wydatki firmowe, a podatek obliczany jest na podstawie uzyskanego przychodu. Rozliczać można się według zasad ogólnych, wtedy odlicza się 18% lub 32% od kosztu uzyskania przychodu (ta forma uwzględnia formę wolną od podatku), lub na podstawie podatku liniowego (19% – tutaj mamy brak progów podatkowych).
  • Ewidencja Przychodów – ta forma dotyczy Cię, jeśli wybierzesz ryczałt ewidencjonowany. Ryczałt ten nie uwzględnia kosztów uzyskania przychodu, dlatego ta opcja jest mniej popularna. Dodatkowo, należy też prowadzić ewidencję wyposażenia oraz środków trwałych i wartości niematerialnych oraz prawnych. Obowiązują nam też w tym przypadku deklaracje podatkowe, prowadzenie dokładnej dokumentacji firmowej, oraz sporządzanie remanentów.

Pomoc na wyciągnięcie ręki

Nie da się ukryć, że formalności księgowe freelancera mogą być dość skomplikowane, szczególnie jeśli sami nie mamy z tym doświadczenia. Bardzo łatwo jest popełnić błąd, a wtedy urząd nie będzie znał litości. Warto w tym momencie rozważyć opcje zatrudnienia księgowego.

Choć księgowy będzie Cię kosztował, to wkrótce taki wydatek Ci się zwróci, ponieważ będziesz odciążony i będziesz mógł skupić się na tym, co robisz dobrze, dzięki czemu szybciej uporasz się ze zleceniami i zarobisz więcej. Nietrudno znaleźć też dobrego księgowego – jeśli mieszkasz na terenie Wielkopolski, to mamy dobre wieści, ponieważ księgowość w Poznaniu stoi na bardzo wysokim poziomie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here