księgarnia naukowa

Pandemia koronawirusa w znaczny sposób wpłynęła na większość obszarów życia, w dużej mierze także na realia prowadzenia przedsiębiorstwa i organizowania pracy, nie tylko zresztą zdalnej. Sprawy nie upraszczają wcale przepisy prawa. Tak zwana tarcza antykryzysowa wdrażana była etapami, w czasie których pojawiały się poprawki i dodatkowe rozwiązania. Nie zawsze łatwo jest się zorientować w gąszczu przepisów, dlatego też obecnie, po czwartej już serii regulacji nazywanych tarczą antykryzysową 4.0, dobrym pomysłem jest sięgnięcie po kompleksowe opracowania. Jakie tematy najlepiej usystematyzować?

1. Sprawy podatkowe

2. Sprawy budżetowe

3. Sprawy pracownicze

Tarcza antykryzysowa jest zestawem kilku ustaw. Obejmuje wiele tematów, między innymi pakiety pomocowe, możliwość zwolnienia z wnoszenia składek, dofinansowania wynagrodzeń czy ochronę konsumentów. Część przepisów obowiązuje od 1 kwietnia, te najświeższe wdrożone zostały w czerwcu. Aby nie zagubić się w szczegółach, warto zajrzeć do miejsca, jakim jest księgarnia naukowa, na przykład: fabrykawiedzy.com, aby usystematyzować wiedzę za pomocą profesjonalnych publikacji.

Sprawy podatkowe

Na podstawie tarczy antykryzysowej zmienione zostały terminy wnoszenia niektórych opłat oraz podatków. Odroczeniu podlegają między innymi zaliczki na podatek dochodowy z tytuły wypłaty świadczeń wynikających ze stosunku pracy, umów zlecenie i umów o dzieło. Przesunięto także w czasie ostateczny termin uregulowania podatku od przychodów z budynków. Część kompetencji scedowano w ustawie na samorządy, pozostawiając im wolną rękę w decydowaniu chociażby o zwolnieniu z podatku od nieruchomości lub przedłużeniu terminów płatności, także tych ratalnych. Znacząco uproszczono procedury składania przez podatników czynnego żalu, umożliwiając opcję wykorzystania dokumentu elektronicznego. Wszystkie te możliwości są jednak obwarowane szczegółowymi przepisami. Firma, która chciałaby z nich skorzystać musi na przykład wykazać stratę w konkretnym okresie.

Pomocne w uporządkowaniu wiedzy i zebraniu wszystkich czterech ustaw w całość okażą się ebooki poświęcone tarczy antykryzysowej. Księgarnia naukowa ma w swoich zasobach takie, które stanowią analizę przepisów, jak choćby publikacja na temat zmianach w VAT, a część została ubrana w wygodną formę pytań i odpowiedzi, jak na przykład publikacja „Wynagrodzenia i składki ZUS – odpowiedzi na 15 pytań czytelników Portalu kadrowego”.

Sprawy budżetowe

Wiadomo już, że tarcza antykryzysowa wymusiła poważne zmiany w budżecie państwa, a jednocześnie przedstawiciele Ministerstwa Finansów przekonują, że wsparcie nie będzie możliwe przez czas dłuższy niż te kilka letnich miesięcy. Warto więc być na bieżąco i wykorzystać możliwości póki są. Budżet firmy wspomóc może na przykład dopłata do wynagrodzeń pracowniczych w formie trzymiesięcznej zapomogi w przypadku przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy oraz opłaty składek na ubezpieczenia społeczne. Jest to tylko jedna z wielu opcji.

Również i w tym temacie pojawiło się wiele pomocnych publikacji. Księgarnia naukowa oferuje opracowania o pomocy instytucji finansowych czy zasad uzyskiwania dofinansowań.

Sprawy pracownicze

Eksperci rynku pracy mówią, że koronawirus na stałe zmieni realia, w jakich funkcjonujemy. Dotyczy to także organizacji działań zespołu. Księgarnia naukowa oferuje książki w wydaniach elektronicznych poświęcone pracy zdalnej, na przykład „Jak zorganizować pracę zdalną” czy „Czas pracy – które rozwiązania pozwolą znaleźć oszczędności”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here