Studia stacjonarne

Tak samo jak każdy maturzysta, zapewne i Ty za moment dokonasz wyboru studiów. Nie tylko wybór samego kierunku będzie ważny, istotny jest także tryb nauczania jaki wybierzesz – czy będą to studia dzienne a może zaoczne? Dzisiaj zajmiemy się tematem studiów stacjonarnych, opowiemy nieco więcej o ich zaletach oraz wadach. Zapoznaj się z dalszą częścią artykułu i dowiedz się jak w najbliższych latach wyglądać będzie Twoja codzienność.

Jak dostosować tryb nauczania do własnych potrzeb?

Odpowiedzi na to pytanie poszukuje co trzeci absolwent szkoły średniej. W Polsce studiować można bowiem w trybie stacjonarnym czyli dziennym oraz niestacjonarnym czyli zaocznym. Druga opcja jest z pewnością bardziej korzystniejsza dla tych osób, które postanowiły nie przerywać nauki ale też ze względów osobistych musiały podjąć się stałej pracy, dzięki temu zajęcia nie kolidują z ich obowiązkami zawodowymi i odwrotnie.
Studia stacjonarne, są pewnego rodzaju przedłużeniem naszej młodości, dlatego też znacząca większość maturzystów wybiera właśnie dzienny tryb nauczania. Zastanawiasz się dlaczego? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części.

Studia stacjonarne

Studia dzienne – zalety i wady

Pierwszą z ważniejszych zalet o jakiej wspomnieliśmy już wyżej jest fakt, że wybór studiów stacjonarnych przeciągnie poniekąd młodość. Nauka na studiach dziennych nie różni się niczym od tej z liceum czy gimnazjum. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku, przez co studenci czują się tak samo jak w czasach szkolnych. Nikogo też nie powinien dziwić fakt, że znaczna część studentów uczących się w trybie dziennym w dalszym ciągu pomieszkuje u rodziców.
Wybór tego trybu nauczania jest jednym z lepszych sposobów na odsunięcie w czasie wejście w dorosłość – znalezienia pierwszej pracy czy wyprowadzki z domu rodzinnego.

Kolejna zaleta jaką należy wymienić to czas wolny, którego w tym wypadku nie brakuje – nie musisz się martwić czy znajdziesz chwilę na spotkanie ze znajomymi czy wyście na imprezę. Studia stacjonarne mają to do siebie, że rozkład zajęć jest bardzo korzystny dla studentów, w ciągu dnia wykładów oraz ćwiczeń jest zdecydowanie mniej niż w liceum, dodatkowo pomiędzy poszczególnymi zajęciami uczniowie mają do dyspozycji tzw. okienka, czyli godzinne przerwy, które mogą wykorzystać w dowolny sposób.
Następna zaleta jest ściśle powiązana z czasem wolnym, chodzi tutaj o bogate życie towarzyskie a w szczególności o nawiązywanie znajomości z ludźmi z całego kraju a niekiedy z obcokrajowcami. Gwarantujemy, że przez resztę swojego życia będziesz w stałym kontakcie z kolegami z roku.

Co z wadami? Jedną z nich jest problem ze znalezieniem stałej pracy, w przypadku studentów dziennych chwytać oni mogą się jedynie pracy dodatkowej, która nie wypłynie na ich obecność na zajęciach. Ukończenie studiów stacjonarnych i zdobycie tytułu licencjata lub magistra również nie ułatwia zdobycia zatrudnienia. Dlaczego? Pracodawcy oprócz wyższego wykształcenia od potencjalnego kandydata wymagają również doświadczenia zawodowego.

Pamiętaj o tym aby dokładnie przemyśleć swoją decyzję, spróbuj zaplanować przyszłość. Weź do ręki kartkę oraz długopis a następnie opisz w punktach jak ma wyglądać ścieżka Twojej kariery zawodowej, zastanów się jaki kierunek studiów wybrać oraz czym oprócz nauki zajmować się w ich trakcie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułStudia psychologiczne
Następny artykułStudia MBA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here