Najważniejsze informacje o oknach pasywnych

Dzisiaj dość szeroko reklamowane są różnego rodzaje okien pasywnych. Czy rzeczywiście warto w nie inwestować? Jakie są zalety takich okien? Jak w ogóle prezentują się takie okna? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…

Czym w zasadzie są okna pasywne?

Na początek warto powiedzieć, co to znaczy że okna są pasywne. Otóż obecnie postuluje się coraz większą potrzebę ochrony i zmniejszenia eksploatacji naszej planety. Powstają zatem domy pasywne, które są tak skonstruowane, żeby jak najbardziej minimalizować zużywaną energię. Odmienność okien pasywnych także właśnie w tym się zawiera – mają one za zadanie jak najlepiej izolować mieszkanie.

W zwykłym domu czy mieszkaniu bowiem, przez okna może uciekać aż 30% ciepła. Oznacza to konieczność zwiększenia ogrzewania, a co za tym idzie – większe koszty własne oraz większą eksploatację ziemi. W przypadku okien pasywnych takie straty minimalizowane są nawet o 45%.

Jak przedstawiają się zalety okien pasywnych?

Przede wszystkim własnie okna te wyróżniają się wspomnianą wyżej maksymalną redukcją ciepła To jeszcze jednak nie koniec ich zalet. Warto bowiem zaznaczyć, że dzięki potrójnej szybie i specjalnym właściwościom ramy, takie okna także stanowią doskonałą barierę dla hałasu.

Oczywiście również są one w pełni nowoczesne, dlatego też nie ma żadnego problemu z ich pielęgnacją tudzież z czyszczeniem takich okien. Warto jeszcze podkreślić, że te okna generalnie są bardzo odporne na działanie różnych czynników atmosferycznych i trwają w świetnym stanie przez długie lata.

Jak prezentują się okna pasywne?

Na początek warto podkreślić, jakimi parametrami charakteryzują się takie okna pasywne. Otóż za granicę uważa się tu współczynnik Uw równy 0,8 W/m2K. Warto jednak podkreślić, że raz – to ma być współczynnik dla całych okien a nie tylko dla szyb czy ramy (dla nich odpowiednio powinno to być poniżej 0,7 W/m2K. i 0.9W/m2K) oraz że spokojnie znajdziemy dzisiaj okna mogące się poszczycić nawet i 0,7 W/m2K.

Trzeba jeszcze zaznaczyć, że choć najpopularniejsze są okna w wymiarach standardowych, wykonane z PCV, to jednak nic zupełnie nie stoi na przeszkodzie, żeby zakupić takie okna stylizowane na dawne czy zupełnie nowoczesne albo też w wersji drewnianej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here