Co grozi za porzucenie pracy?

Dostałeś propozycję lepszej pracy ale w dalszym ciągu obowiązuje Cię okres wypowiedzenia? Chcesz wiedzieć z jakimi konsekwencjami należy liczyć się w momencie kiedy z dnia na dzień postanowisz porzucić obecną pracę? Poniżej znajdziesz wiele cennych informacji oraz wskazówek, które pokażą Ci z czym musisz się liczyć i na co przygotować. Dowiesz się także jakie masz prawa i obowiązki a także jak to wygląda z punktu widzenia Twojego przełożonego.

Czym jest porzucenie pracy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz normami zawartymi w Kodeksie Pracy stosunek do pracy pracownika wygasa w chwili rozwiązania umowy, które jest wynikiem jej wygaśnięcia lub złożenia wypowiedzenia.
Porzucenie pracy to nic innego jak po prostu zaprzestanie wykonywanie swoich obowiązków zawodowych, pomimo obowiązującej jeszcze umowy o pracę bądź jej wypowiedzenia. Najczęstszymi przyczynami porzucenia obecnego miejsca pracy jest znalezienie nowego zatrudnienia, mobbing ze strony przełożonego, brak wzajemnego porozumienia z pozostałymi współpracownikami, wyjazd za granicę, problemy zdrowotne, trudna sytuacja rodzinna itp.

Czy pracę można porzucić od tak? Jak najbardziej, zgodnie z przepisami nic nie stoi ku temu na przeszkodzie aby pracownik z dnia na dzień zaprzestał przychodzenia do swojego miejsca pracy. Pamiętaj o tym, że nagłe porzucenie pracy wiąże się z wystąpieniem możliwych konsekwencji. Jakich? O tym już za chwilę.

Jakie kary dla pracowników porzucających pracę?

Niestety ale nie każdemu pracownikowi ujdzie to na sucho, w większości przypadków podjęcie właśnie takiej decyzji wiąże się wystąpieniem możliwych kar, wynikających z treści zawartej umowy o pracę.
W takiej sytuacji pracodawca ma pełne prawo do tego by natychmiast rozwiązać umowę zawartą z pracownikiem bez możliwości jej wypowiedzenia, uzasadniając swoją decyzję winą osoby zatrudnionej. Myślisz sobie, że to nic wielkiego? Wręcz przeciwnie w wydanym świadectwie pracy znajdzie się odpowiednia adnotacja dotycząca zaistniałej sytuacji, co z kolei będzie kiepską reklamą w przypadku poszukiwania nowej pracy.
Porzucenie pracy przekreśla także szansę na staranie się o zasiłek dla osób bezrobotnych ale nie tylko. Bardzo często efektem takiego postępowania jest nałożenie kar finansowych na pracownika porzucającego pracę, który poprzez swoje zachowanie naraził firmę na straty. Informacja z reguły zawarta jest w treści umowy o pracę, dlatego też pamiętaj o tym aby przed złożeniem podpisu zawsze dokładnie zapoznać się z treścią każdej wiążącej umowy o pracę.

Co grozi za porzucenie pracy?

Spróbuj zawrzeć ugodę z przełożonym

Najlepszym sposobem na przerwanie pracy jest polubowne rozwiązanie umowy o pracę, w wyniku czego nie zostaniesz obarczony żadnymi karami finansowymi. Zanim podejmiesz decyzję o nagłym porzuceniu pracy udaj się do pracodawcy i szczerze porozmawiaj, spróbuj się dogadać a jeżeli to możliwe pójdź na kompromis, który uchroni Cię przed możliwymi konsekwencjami. Czy warto? Jak najbardziej, zwłaszcza jeżeli chcesz odejść nie tylko z twarzą ale i z pełnym portfelem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here